Zeynep ÖZTÜRK küratörlüğünde bir karma sergi/NO:1  2022

Dr. Alp Özeren

Sanat Tasarım Gazetesi olarak, yolları Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda kesişmiş on kıymetli sanat insanının farklı disiplinlerdeki eserlerinin yer aldığı; EKAV(Eğitim, kültür, araştırma vakfı) Sanat Galerisi’nde, 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü açılışı gerçekleşen ve önemli bir ‘ilk adım’ olma özelliği de taşıyan “NO:1 2022” isimli serginin açılışına katılmaktan onur duyduk.

Küratör ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Zeynep ÖZTÜRK’ün de bir eserinin yer aldığı sergide; Refik AKYÜZ, Tıfak ARSLAN, Ertuğrul BERBEROĞLU, Sefa ÇAKIR, Hüseyin DEMİRBAŞ, Rabia KALYONCUOĞLU, Seydi Murat KOÇ, Nurdan LİKOS ve MUHİTTİNCAN; eserleriyle yer almaktalar.

Mezunu olduğu ve şu anda öğretim görevliliğini (tekstil ve moda tasarım atölyesi) de sürdürdüğü okulda eğitim almış, her biri çok kıymetli sanatçı dostları ile küratör olarak bu anlamlı, önemli, değerli sergide buluşmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyan çok yönlü (tekstil, resim, şiir) sanatçı Zeynep ÖZTÜRK için 2022 yılı, hayli verimli devām etmekte. Nisan 2022’deki 3. kişisel sergisinin (ve ‘BAKARKEN II’ kitabının) ardından; 25 Mayıs 2022 günü de, MÜAEFGSEB Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı tārihinde bir ilk olarak, okulun fuaye alanında son derece görkemli bir defile (2. Sınıf öğrencilerinin başlığı, SANAT AKIMLARI VE KADIN; 3. Sınıf öğrencilerinin başlığı, FOBİLER idi…)düzenlemişti.

Sanatın ‘birleştirici gücü’nü sıklıkla vurgulayan (ve çalışmalarının neredeyse tüm gelirini de ‘ELİM SENDE PLATFORMU’ aracılığıyla ‘SMA’lı çocukların tedāvilerine aktaran) ÖZTÜRK’ün yanı sıra; sergiye eserleriyle değer katan tüm katılımcılar da söz birliği içinde; 2022 yılında atılan  bu ilk adımın, gelecek yıllarda katılımcı sayısının da artışı ile kesintisizce devām edeceğine dāir inançlarını özellikle vurgulamaktalar. 

25 Haziran 2022 tārihine kadar ‘EKAVART GALLERY’de ziyāret edilebilecek olan serginin açılışında; MÜAEFGSEB Müzik Eğitimi Anabilim Dalı mezunlarından ve ‘ATV PROFESYONEL’ ses yarışması birinciliği(2007) de bulunan kıymetli müzik insanı Engin ATALAY; müzik tārihinin unutulmaz eserlerinden (BENİM BÜTÜN DUᾹLARIM SENİNLE olarak Türkçe de seslendirilmiş olan…)biri olan HISTORIA DE UN AMOR isimli eseri, Fransızca MON HISTOIRE D’UN AMOUR sözleriyle seslendirerek bu çok özel sergiyi daha da anlamlı kıldı.  

Bu vesileyle, EKAV Yönetim Kurulu Başkanı İnci AKSOY’un şahsında; EKAV’ın eğitim, kültür alanındaki çalışmalarını ve emeklerini de özellikle kutlamak isteriz elbette.

Sanat Tasarım Gazetesi olarak; ( güzel bir tesādüf eseri, Zeynep ÖZTÜRK Hocamız ile Kıymetli Eşi Osman ÖZTÜRK Beyefendinin evlilik yıldönümlerine de denk gelen) bu sergi sürecinin verimli, bereketli olması; gelecek yıllardaki devamlılığı için çok güçlü bir başlangıç olabilmesi dileğimiz ile; Zeynep ÖZTÜRK’ün ve eserleriyle sergide yer alan kıymetli sanat insanlarının şahıslarında; serginin tüm aşamalarında emeği bulunan tüm kişi ve kurumları; akıl, yürek ve sanat dolusu saygı ve sevgi ile tebrik ediyoruz.

Bir Cevap Yazın