‘’KÜLTÜR, SANAT, BİLİM, SOSYAL SORUMLULUK  VE TANITIM PROJESİ’’

ULUSLARARASI DİSİPLİNLERARASI TÜRKİYENİN TIBBİ VE AROMATİK ENDEMİK BİTKİLERİ ÜZERİNDEN HATAY KADİM TARİHİ VE  KÜLTÜR DEĞERLERİNİ

 TANITIM PROJESİ

  Tarihi ve kültürel miras, toplumlara çeşitli olanaklar sunan çok boyutlu bir kavramdır. M.Ö. 4 binli yıllardan başlayan tarihi geçmişi ile  Hatay Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri ve medeniyetlerin beşiği olarak bilinmektedir. Şehre özelliğini katan, doğal alanları, anıtsal ya da sivil mimari yapıları, sanat ürünlerini, tümünü korumak ve geleceğe ışık tutmasını sağlamak asli bir görevdir.

Bu bağlamda, şehirlerin kültür mirası, sanatsal ve kültürel üretim süreçlerinde yaratıcılığı besleyen derin bir kaynaktır. Hatay;  topraklarının barındırdığı doğa, tarih ve kültür zenginliğinin çeşitliliği ile her alandan sanatçının eserlerini üretmesi aşamasında ilham kaynağı olmuştur. Hatay toprakları doğal kaynaklar ve doğal güzellikler bakımından son derece zengindir.

Ümit Hanım, eserinin önünde

Yörede, bugüne kadar 2.000’den fazla farklı bitki türü tespit edilmiştir. Bunlardan 300 kadarı endemiktir. Ülkemizde ise bugüne kadar yaklaşık 10.000 bitki türü yetiştiği bilinmektedir. Bunların 3.300 kadarı endemiktir. Ülkemizdeki endemik türlerin yaklaşık %10’u Hatay ilinde yetişmektedir.

Emine Yedikuvvet, eserinin yanında

Hatay ilinde yeşeren Tıbbi, Aromatik ve Endemik Bitkiler belirli dönemlerde çiçeklenirler.  Güzelliği ve yaradılış özellikleriyle kendine hayran bırakan bu bitkiler, insan sağlığını korumada, ilaç yapımında ve fitoterapi alanında da kullanılırlar. Her yönü ile mühteşem yaradılış özelliklerini bünyesinde taşıyan, bu harikulade bitki çiçekleri, projenin çıkış noktası olmuştur.

Emine Yedikuvvet, Ümit Z. Bayındır Gezgin, Özlem Özer Tuğal

Türkiye’mizin birçok yöresinde ve özellikle Hatay ilinde yeşeren bu çiçekler projemizin sonuçlanmasıyla dört mevsim izlenebilen seramik çiçekler panosuna dönüşeceği gibi aynı zamanda, tezhip, minyatür, dokuma, keçe, vitray, mozaik, resim, illüstrasyon baskı gibi sanat alanlarında üretilen sanat eserleri olarak hayat bulmuştur.

Projenin tanıtımı ve sergilenmeye başlanmasıyla, Hatay’ın  kültürel değerlerinin başta  İstanbul olmak üzere  tüm dünyaya tanıtımı amaçlanmaktadır. Böylece, bu konu üzerinde farkındalık yaratılarak daha hassas bir bakış açısı yakalanması sağlanacaktır. Burada yine birçok alanda olduğu gibi sanatın, güçlü sesinden destek almak istenmiştir.

Şehrin kadim geçmişinin izlerini taşıyan her bir eser toplumların ve şehirlerin yaşanmış kültürlerini, sanatın güçlü ifade diliyle geleceğe miras olarak taşır. Proje konusu kapsamında özel tasarım yaparak eser üreten sanatçılar 8 x 2,5 m ‘’Çiçeklerin Dilinden Geleceğe Miras’’ birliktelik panosuna imza atmışlardır.

Bu sanatsal pano Antakya Arkeoloji müzesinde kalıcı eser özelliğinde müzenin bir parçası olarak daimi sergilenmektedir. Projeye, tarihe ve geleceğe duyulan ortak sorumluluk düşüncesi ile yol alan Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan, Güzel Sanatlar Fakültelerinden, farklı sanat dallarında  eğitim vermekte olan çok kıymetli,  alanlarında uzman,  akademisyen ve profesyonel, 100 Türk  ve  20 yabancı sanatçı ve 60  genç sanatçı adayı eserlerinden oluşmuştur.

 Türkiye’mizin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan tarihin derin izlerini taşıyan Hatay’ımızın kadim geçmişini, köklü kültür değerlerini tanıtmak için  hazırlanmış olan ‘’ULUSLARARASI DİSİPLİNLERARASI TÜRKİYE TIBBİ VE AROMATİK ENDEMİK BİTKİLER ÜZERİNDEN HATAY KADİM TARİHİ VE  KÜLTÜR DEĞERLERİNİ TANITIM PROJESİ ‘’ Çiçeklerin Dilinden Geleceğe Miras’’ isimli projenin koleksiyon eserleri ve kalıcı eser sanatsal çiçek panosunun tanıtımı  büyükşehirlerde müze ve sanat galerilerinde açılan sergilerle sürdürülmektedir.

Projenin sanat eserlerinden oluşan koleksiyonu 10.05.2022 – 10.06.2022 tarihleri arasında Antakya Arkeoloji Müzesinde sergilenmiştir. Projenin parçası sanatçıların eserlerinin bir araya gelmesinden oluşan 8 x 2,5 m ‘’Çiçeklerin Dilinden Geleceğe Miras’’ birliktelik panosu müzenin bir parçası olarak daimi sergilenmek üzere müzede yerini almıştır.

Sergi koleksiyonu Antakya’dan sonra İstanbul’da 17.06.2022 Kültür Bakanlığı bağlı, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde açılışı yapılmıştır. Proje sergisi bu galeride 15.07.2022 tarihine kadar izlenebilecektir. Proje Antakya ve İstanbul’da sanat severler tarafından büyük ilgiyle izlenilmektedir.

Proje koordinatörü  İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa   Teknik Bilimler MYO Müdürü: Prof. Dr. Erdoğan Köse, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa   TBMYO El Sanatları Bölüm Başkanı Proje Danışmanı: Prof.Dr.Üzlifat Özgümüş

 Proje Sahibi ve Yürütücüsü: Öğretim Görevlisi   Özlem Özer Tuğal      İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa   TBMYO El Sanatları Bölümü  Seramik ve Cam Tasarım  Programı, Grafik Tasarımı Bölümü,  HAYEF Eğitim Fakültesi     Cep: 0532 2950097   

Bir Cevap Yazın