ALMAN ÇEŞMESİ

Nusret Karaca
….
Tarihi Yarımada’da inceleme gezilerim sürüyor. Kim bilir kaçıncı gezi. Her gezimde ayrı bir heyecan yaratıyor bende BOSPHORUS .
…..
İstanbul’da tarihi yarımada ‘da Sultanahmet Camii yakınlarındadır “ALMAN ÇEŞMESİ” En önemli özelliği Almanya’da yapılmış olmasın ve İstanbul’a gönderilmesidir.
Alman İmparator II.Wilhelm’in bir dostluk göstergesi olarak II.Abdulhamit’e armağanıdır. İstanbul halkına bir hediye olarak nitelendirilebilir. Planlarını Mimar Spita çizmiş ,mimarlığını Mimar Schoele yapmıştır.
Çeşme’nin kitabesinde şu sözler yazılıdır. “Alman Kaiser’i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların haşmetlû Abdülhamit II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı.”(*)
Alman Çeşmesi’nin en görkemli yeri koyu yeşil renkte olan ve somaki kolonların taşıdığı renkli kubbesidir.


Alman Sanat Tarihçileri bu çeşmenin daha çok Alman Neo Rönesans’ını hatırlattığını söylerler. Ancak çeşme Osmanlı şadırvanlarına da benzerlik göstermektedir.
(*)Almanca mealinden.
…..
X – Gezdiklerim, gördüklerim ve inceleme araştırma notlarım(Tarihi Yarımada, Turizm Büroları, broşür ve gezilerde dinlediklerim, izlediklerim. İ.B.B..Kaynakları)-Kültür A.Ş.. ve Eğitim Enstitüsü  Ders Notlarım.

Fotoğraf:Tarih ve Kültür Derneği

Bir Cevap Yazın