Dr. Alp Özeren’le “Kültür ve Sanat” Üzerine…

Ümit Gezgin

Kültür ve Sanat bir toplumun gelişmesi ve kalkınması için olmazsa olmazlardan. Değerli kültür sanat insanı, çok yönlü bir sanatçı ve eğitimci Dr. Alp Özeren’le her zaman olduğu gibi, yine kültür ve sanatın sorunları, sanatçı hakları ve sanatın günümüz ve gelecekteki konumu üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Kültür ve sanatın olmadığı, gelişmediği toplumların yaratıcı olamayacağını konuştuk. Hem sanatın akademik yönünün, hem de popüler boyutunun arttırılması, kaliteli olarak geliştirilmesi gerektiğini birlikte tespit ettik. Gerçekten de gelişmiş ülkelere baktığımızda, ortak noktaları kültür ve sanat alanlarının gelişmiş olması, sağlıklı bir işleyişe de sahip olmaları.

Ülkemizde de hem sanatı geliştirmemiz ve hem de sanatın ve kültürün sorunlarını ortaya koyarak aşmamız gerekmektedir. Alp hoca haklı olarak, özellikle kendi branşı olan müzik noktasında, iyi eğitimin ve değerlere sahip çıkmanın çok önemli ve gerekli olduğunu, belirtiyor. Ben bunu edebiyat ve plastik sanatlar noktasında da söyleyebilirim. Plastik sanatların daha kaliteli düzleme taşınması ve eğitim kalitesinin arttırılması için birlikte çalışmamız, hatta disiplinlerarası etkileşim içinde, kalitenin arttırılması gerekmektedir.

Geçenlerde değerli yazar ve hoca Nusret Karaca ile de konuşurken, yine aynı sorunlara değindik. Sanatın geliştirilmesi.. Elbirliğiyle sanatın geliştirilmesi, farklı disiplinlerdeki sanat insanlarının ortak toplantılar, söyleşiler gerçekleştirilmesi noktasında görüş birliğine vardık. Alp hoca da yine, farklı disiplinlerdeki insanların; edebiyat, tiyatro, sinema, resim, müzik.. kısaca farklı sanat alanlarının insanlarının bir araya gelerek özgürce sanatı ve onun sorunlarını tartışmaları ve konuşmaları gerekmektedir.

Alp Özeren de yine müziğin de olgunlaşması için kendi gerçekliğiyle yüzleşmesi gerektiğini, belirtiyor.. Bu yüzleşmenin ve karşılaşmanın plastik sanatlar alanında da olması gerekmektedir. Sanat eğitiminin kalitesini arttırmak, toplumun sanata doğru yönlendirilmesini ve özellikle genç neslin sanatla daha fazla buluşması için ortak çabalar göstermemiz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın