Michelangelo’dan Şiirler Kitabı Çıktı!

Şair Michelangelo;

Derin arzum zaman zaman yalnız değil,

Umudumla yükselir, bir yalan değil” – Michelangelo

Michelangelo Buonarroti, 6 Mart 1475 tarihinde, İtalya’da, Floransa’nın güneyindeki Caprese Şehri’nde dünyaya geldi. Babasının adı Ludovico Buonarroti Simoni, annesinin ismi ise Francesca di Neri’dir.

Michelangelo’yu, bir taş yontucusunun eşi emzirdi. Çocukluk evresindeki oyuncakları çekiçler ve taşçı kalemleri idi. Büyüdükten sonra heykelciliğe, bu oyuncaklardan ötürü ilgi duyduğunu aktarır.

1488’de, babası tarafından Floransa’da ressam Ghirlandaio’nun atölyesine yönlendirildi. Burada, sanatının en güçlü yanını oluşturan fresk (duvar resimleri) yapmayı öğrendi.

Michelangelo Buonarroti, 30’lu yaşlarında ilk şiirlerini yazmaya başladı. Dağınık biçimde kaleme aldığı ilk şiirleri, onun bu alandaki yeteneğine de işaret ediyor. Resim ve heykel tutkusunun yanında edebiyata da derinden bağlı olduğunun adeta kanıtıdır.

Michelangelo: Bütün Şiirleri” kitabı onun adına tescillenmiş şiirlerin tamamını kapsıyor. Şiirler, tüm kaynaklar titizlikle irdelenerek seçildi. Michelangelo adıyla ortalıkta dolaşan birçok ilgisiz yazı, şiir söz konusudur, bu sebeple bu kitaba seçilen şiirler için özel özen gösterildi.

Bu kitapta yer alan şiirlerden bir kısmını ilk kez 2006 yılında yine Cavit Mukaddes dilimize aktarmıştır. Şu an yayınlanan kitap, “Art Book” formunda tasarlanarak, Michelangelo’nun en güzel desenleri şiirleri ile bütünsellik içinde kitap kapsamına alınmıştır ve Simurg Art tarafından yayınlanmıştır.

530 yıllık bir gecikmeyle de olsa başka bir Michelangelo’yu tanıma fırsatımız olacak; şair Michelangelo.

Sipariş için: www.simurgart.com

Bir Cevap Yazın