“BİR YÜREĞE DOKUNAN BİR YAŞAMA DOKUNUR”

Nusret Karaca

2016 yılıydı. İstanbul Kadıköy Lisesi(Eski Kadıköy Kız lisesi) Okulda nöbet günüm. Ders arasındayız. Öğretmen arkadaşımla sohbet ediyoruz. Konu elbette eğitim, öğretim, sanat, spor!

Bir anda merdivenlerde duyduğum sert ayak sesleri ve bana doğru koşarak boynuma sarılan esmer, hafif sakallı, yüzünde içten bir gülümsemesi ile tanıdık biri! Daha bir şey söylememe fırsat olmadan sağ elime sarılıp öperek alnına götürüyor.

-Hocam tanıdın mı?

-Vedat!

-Evet! Vedat Demir. Alibeyköy Lisesi’nden.

Yanımdaki de arkadaşım Bayram.

-Memnun oldum. Hoş geldiniz!

-İş yerimde çalışırken bir an da aklıma sizi ziyaret etmek geldi.

-Çok sevindim! 

Ders zili çaldı, beni bir çay içip beklemesini rica ettim. Ders sona erdi, bahçede dolaştık, okulun birimleri gezdik, fotoğraflar çektik. Gün bitti. Vedat Demir ve ona eşlik eden arkadaşını uğurladım. Eve giderken çantamda Vedat’ın benim ve ailem için getirdiği şeker, çikolata paketleri vardı.

Arada telefonla konuşmalarımız sürdü kendisiyle.” “2017 Haydarpaşa Kitap Günleri” imza günümde yine yanımdaydılar Bayram ile.

 Pandemi dönemi öncesi 2020 yılı mart ayında Alibeyköy Lisesi’nden mezun bir grup öğrenciyle Karaköy’de bir kafede buluşmamızda da o yine aramızdaydı.

Bir gün yine Vedat’ın bir iletisi geldi. Ek olarak fotoğraflar…

İşte “Duyguların doruğa ulaştığı an!” diye tanımlanan anlardan biriydi benim için.

‘Nusret hocam; Sivas/Zara/Korkut köyümüzde aile müzesi tarzında bir bölüm yaptık İnşallah sizin de eserleriniz yüzlerce yıl burada korunacak ve sergilenecek. Selam ve saygılarımı sunuyorum.”

(Vedat Demir)

“Bir yüreğe dokunan bir yaşama dokunur.” derim.

Belki de onun ödülüdür bu!

Çocukları, Gençleri sadece akademik bilgilerle donatmak değil, onun yanında hayata hazırlayabilmektir önemli olan. Onların yetenekleri doğrultusunda yetişmelerini sağlamak, sanatsal, sportif, kültürel alanlarla da donatıp beslenmelerini sağlamak!

“Bir insan hangi damarlardan besleniyorsa odur.”

Ben hep ona inandım!

Evet!

Bugün kısa ve öz bir şeyler yazmak istedim sadece. Uzatmadan.

Vedat Demir gibi nice güzel insanın vefalı yaklaşımlarını göz ardı etmek olmazdı!

Ben de öyle yaptım!

Hepsi bu!

Bir Cevap Yazın