EDİZ HUN : “SANAT, SEVGİ ve BARIŞ’IN SİMGESİDİR.”

Nusret Karaca

Ediz Hun…Yılların eskitemediği yüzüyle Yeşilçam’ın yakışıklı delikanlısı…çoğunlukla duygu yüklü filmlerin prensi…Aynı zamanda bir eğitimci, çevre bilincini topluma yaymaya çalışan bir idealist…

Daha önceleri de Kadıköy Kız Lisesi’ne, (Şimdiki İstanbul Kadıköy Lisesi) ilki 2000 ve  yılında olmak üzere 2 kez konuğumuz olmuştu. Öğrencilerimizle söyleşmiş, onlara adeta “Sanat ve Çevre” dolu özel bir gün armağan etmişti.

2013 yılında yine aramızda oldu.

İşte Kadıköy’de aramızda yaşayan bu usta sanatçıyla bu etkinlikler sırasında yaptığım kısa söyleşi.

-“Sanat hayatın yansımasıdır, yüreğidir.” sözünü açalım. Ne dersiniz bu söz için? Ve sinema bunun neresinde?

*Çok anlamlı bir özdeyiş. Schopenhauer’in dediği gibi “Sanat hayatın çölünde bağrı yananlar için bir vaha’dır.”Evrensel boyutta din, dil, ırk gözetmez. Sevgi ve barışın simgesidir.

-Siyah beyaz Yeşilçam günleri ve bugünkü sinemamız…Sanatçılarımız. Fark nedir?

*Fark her konuda olduğu gibi “Değişim”dir.

Dünya’ya insanlar doğar, yaşarlar ve giderler. Kalıcı olan eserlerdir. Benim zamanımdan bugüne bir elin parmakları kadar az insan kaldı. Yeni nesil ile birlikte sinemada değişikliğe uğradı.

-Sanatçılar anılarını ve birikimlerini gelecek kuşaklara aktarmak için kitaplaştırıyor. Siz de “Yaşat ki Yaşayasın” adlı kitabınızda bunu mu amaçladınız?

*Benim kitabım sanatla ilgili değil. Ben doğal değerlerin korunmasına yönelik, zihinlerimizde oluşan çeşitli sorulara yanıt veren bir kitap hazırladım.

Herkesin rahatlıkla okuyabileceği, okuyucuya bilimsel konuları  anlaşılabilir bir dille aktaran bir kitap, “Yaşat ki Yaşayasın”

-Eğitim kurumlarına konuk oluyorsunuz. Eğitim kurumlarımızın sanatsal etkinliklere ilgisini nasıl buluyorsunuz?

*Çeşitli eğitim kurumları beni davet ediyor. Vaktim olduğu müddetçe sevgili öğrencilerle bir araya geliyorum. Gerek sinema ve sanat konularında, gerekse çevrenin korunması hakkında konferanslar veriyorum. İlgi her geçen gün artıyor. Bunda değerli eğitmenlerimizin katkıları çok büyük.

-Çevre çalışmalarınızı çoğu kimse yakından izliyor. Bana göre çok önemli ve gerekli. Bu çalışmaların geri dönüşleri nasıl oluyor?

*Çok müspet bir gelişme içinde olduğumuzu memnuniyetle ifade edebilirim. Bir çok yönden gelişim sürecinde olan ülkemizde, halkımız çevre konusunda her geçen gün daha duyarlı oluyor. Bunda yazılı ve görsel basınımızın da katkıları büyük.

-Sizin Milletvekilliğiniz de var. Çevre Bakanı olarak görmek isterdik. Ben şahsen kesin gözüyle bakıyordum. Neden gerçekleşmedi sizce?

*Bunun bir çok nedeni var. Malumunuz olduğu üzere o dönemde üçlü bir koalisyon iş başında idi ve her parti başkanının istekleri farklı yönde gelişme göstermekteydi. Kısmet değilmiş.

-Kadıköy’de kültürel ve sanatsal etkinlikler, ilçede yayımlanan kültür-sanat dergileri ve gazeteleri hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

*Kadıköy her yönüyle ülkemizin gurur kaynağı olan ilçeleri’nden. Doğduğum Cihangir semtinden buraya sekiz yıl önce taşındık. Memnunuz. Sadece İstanbul’un her yerinde olduğu gibi bu ilçenin de yeşil alanlarının azalıyor olması endişesini taşıyorum.

-Yine sinema…Kaç film oldu? Diziler?

*Onlar da iz bırakmıştı beyaz camda. Dizilerle ilgilenmiyorum.130 film oldu sanırım. Ama artık o dönem sona erdi. Şimdi sinema farklı  kulvarda devam edebilme çabası içinde, sağlık olsun. Dönem değişti. Şimdilerde o filmleri çekiyor olsak, beklenen hasılatı ve beğeniyi göremeyiz gibi geliyor.

-Umarım sizi yine öğrencilerimle buluşturabilirim. Ne dersiniz?

*Bu yıl biraz zor gözüküyor. Belki gelecek dönemde gerçekleştirebiliriz. Size ve sevgili öğrencilerimize sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimi sunuyorum.

…..

Söyleşi bitiminde zaman Aile Birliği’nin ikramları, öğrenci ve öğretmenler ile çekilen hatıra fotoğrafları derken su gibi akıp geçti.

Bize de o yaşanılan anlamlı zaman diliminin verdiği mutluluk.

*****

(*)Sanat Yaprağı(2013 Nisan sayısı)

    Kadıköy Life(Mart/Nisan 2013)

    Gazete Kadıköy (12 Temmuz 2013)

Bir Cevap Yazın