RESUL AYTEMÜR “RENK VE FİGÜR LİKYA YOLUNDA” 
RESİM SERGİSİ

“Likya Sanat Yolu” oluşumunun Fethiye’de yaklaşık bir yıl önce başlatmış olduğu sanat etkinlikleri, yeni çalışmalar ve projelerle bölge kültürel ortamına farklılıklar ve sanatsal etkinlikler sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda sanat çalıştayları, söyleşi ve panellerle sanatçıları Fethiye’de buluşturan Likya Sanat Yolu, bu kez de figüratif resmin önemli temsilcilerinden Resul Aytemür’ün resimlerinden oluşan geniş bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturuyor. 

Sanat tarihinin milat isimlerinden Giotto’dan günümüze dek tuval resminin desen tasarıları ve boya ile gerçekleştiriliyor olduğu gerçeğini, sanatıyla özdeşleştirmiş olan Aytemür, yaptığı resimle hiçbir soru işareti bırakmadan ispat ediyor. Resul Aytemür’ün tuvalinin yüzeyini örten ve hatta yer yer dışarıya taşacak gibi duran boya katmanları, onun pentürle derin ilişkisini ve renge saplantılı kişiliğini ele veriyor. Boyanın her bir çizgi ve doku katındaki üst üste katmanlaşan sonucu Aytemür’ün yüzeydeki ustalığının ve yetkinliğinin belgesi gibi…

Sanatçının yüzlerce kez etüt ettiği, desenler hazırladığı ve duyarlılıkla yüzeylere aktardığı figür, peyzaj ya da doğa kompozisyonları, anımsayanlar için tanıdık geliyor olabilir. Gündelik yaşamın rutin bir şekilde aktığı Beyoğlu sokaklarından aşina olduğumuz ya da tanımadığımız yüzler, tatil beldelerinin, deniz kıyılarının henüz bakir yeşil uzamları, Fethiye çarşısında olağan hareketliliği ile yüzeylere yansıyan balıkçılar ya da diğer kompozisyonları, benliğini kuşatan görünümleri içselleştirdiğini, biçim ve renk konusunda da tamamen kendi duygularının yön verdiği bir aktarımla resmettiğini gösterir.    

Resul Aytemür’ün çeşitli dönemlerinden örneklerin yer alacağı, 20 Temmuz’da açılışı yapılacak olan “Renk ve Figür Likya Yolunda” başlıklı sergi 5 Ekim tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. 

Sergi Küratörü 
Erkan DOĞANAY

Açılış: 20 Temmuz 2022, Saat: 20.00
Sergi: 21 Temmuz – 5 Ekim 2022

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Çarşı Caddesi No:48 /A Fethiye / MUĞLA

pastedGraphic.png

Likya Sanat Yolu
Cumhuriyet Mah. Çarşı Caddesi No:48 /A  Fethiye / MUĞLA
Tel: (533) 5297999

@likyasanatyolu
info@likyasanatyolu.com

Resul Aytemür Kimdir?

1951 yılında Malatya’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesi’nden 1978 yılında mezun oldu. Aytemür, resimlerinin konularını neredeyse tamamen İstanbul’un güncel yaşamından alır. Aytemür’ün resimlerinde canlılık, cümbüş ve kargaşa göze çarpar; karakterlerin yaşama çabaları, kaygıları ve dramları ön plandadır. Yakın dönem resimlerinde plajda güneşlenen veya denize giren insanları konu aldığı resimlerine de kentin kalabalığı ve kargaşası hakimdir. Aytemür’ün konularını ele alış biçimi onun sarılara, turunculara, mavilere geniş yer verdiği ve parlak tonlarda kullandığı renk anlayışıyla birlikte kendine has oldukça vurgulu bir anlatıma dönüşür. 30’un üzerinde kişisel sergi açan ve çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının sanat alanında 2 ödülü bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın