Güzel Atlar Ülkesi: KAPADOKYA

Nusret Karaca

Persler (İRAN) “Güzel Atlar Ülkesi” demiş KAPADOKYA için. Bir tarih öğretmeni, Yazar ve Şair olarak sanki “RÜYALAR ÜLKESİ”ni dolaştım. Hellen dilinde KATPATUKEN, Bilge Umar’a göre KLEPAT adı ile bilinen kayalık KAPADOKYA…

Ürgüp, Göreme, Avanos, Ihlara ve Derinkuyu’yu içine alıyor. Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illeri ile KAPADOKYA. On değişik uygarlık, Hitit, Frig. Grek, Roma, Bizans, Pers, Hellen, Selçuklu ve Cumhuriyet Dönemleri uygarlıkları. 61 SİT alanı ve 429 Tescilli yapısı ile çöküntü gölleri, peribacaları, vadileri ve yer altı kentleri ile doğa ve tarih harikası. Halıcılık, seramik gibi el sanatları dışında söğüt, kavak, ceviz, elma, armut, kuşburnu, kekik ve düken’den oluşan bitki örtüsü ile bir “RÜYALAR ÜLKESİ”. Üç günü üç asır gibi geçirmek isteyen, çağlar arası yolculuğa çıkmak istiyorsanız iste bundan Güzel bir ortam bulamazsınız. Ne fotoğraflar ne de kalem kağıt yeter anlatmaya. Gidip görmek, yaşamak gerekir.

KAYMAKLI YERALTI ŞEHRİ

Kapadokya’da Kaymaklı beldesinde yer alan bu yer altı şehri tüfün oyulmasıyla halkın tehlikelerden korunmak ve geçici olarak barınmak amacıyla oluşmuş. Yer altı şehirleri yörede bulunan hemen hemen her evle de geçitlerle bağlantılıdır. Oturma birimleri, erzak depoları, mutfak, öğütme odaları, haberleşme delikleri, havalandırma sistemleri ile ilgi çekici bu yer altı kentinin ancak 4 katı açığa çıkarılmıştır. (30-35 m derinliğe kadar) Girişe bu şehrin yer altı planı gösterilmektedir.

KAYA KUŞ EVLERİ

Kapadokya’da kaya evleri son dönemlerde ziyaretçileri ağırlayan çay evi ya da otel olarak da kullanılmaktadır.

2006 yılında Kapadokya’ya gezimizde evlerden birinin 4 kuşak sahibi İsmail Kutlugün’ün bir çay evi açtığını gördük. Orada kalıyor ve de konuklarını elma çayı ikramları ile karşılıyordu.

Biz de konuğu olduk, çayını içtik, evi gezdik, sohbet ettik.

Yazları serin, kışları ise sıcak olan bu evlerden bazılarının Kuş evi olarak kullanıldığını ve buralarda kuş gübrelerinin toplandığını öğrendik.

 ..

Kaya içi oyma evlerde(Çatalhöyük)110 nüfusun oturduğu ve buğday, mercimek yetiştirildiği, Anadolu tarihinin M.Ö.2000’de başladığı ancak Çatalhöyük tarihinin 9.000 yıl öncesine M.Ö.7.000’e indiği belirtilmektedir.

(*)2006  Gezi Notlarım

Bir Cevap Yazın