Dr. Alp Özeren’le Sanatı Konuştuk…

Ümit Gezgin

Dr. Alp Özeren’le sanat hakkında güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Gerek müzik, gerekse de resim sanatının yaygınlaşması ve gelişmesi noktasında ortak fikirler geliştirdik.

Ülkemizdeki sanatın gelişmesi hepimizin yararına olacak ve genç nesiller sanatın bütün alanlarıyla beslenerek, seçtikleri mesleklerde bile hem başarılı olacaklar ve hem de donanımları için sanat onları olgunlaştıracak.

Alp, gösterdiği ve 30 yıl önceki fotoğrafıyla da anılara, geçmişe doğru yolculuk da yaptık. Hey gidi günler!.. dedik.. Zaman ne çabuk geçiyor. Yeni nesiller kendi değerleriyle geliyor, farklı uğraşlar ortaya çıkıyor..

Bağdat Caddesi üzerinde de İstanbul Belediyesi’nin 7 milyon lira harcadığı Barbi Şahmeran heykellerinden biri vardı.. Bir çocuk şaşkın şaşkın bakıyordu bu kırkayaktan oluşan, tuhaf canlının ne işe yaradığını düşünerek..

Sanatın gelişmesi doğru zeminde yükselmesiyle de ilgili. Bu tuhaf, bazılarına göre korkutucu heykeller için 7 milyon lira harcanıyor, sonunda bu heykeller satılacakmış da, kız çocuklarının eğitimine destek olacaklarmış.. Kimi kandırıyorlar?…

Bunu sanat eliyle yapıyorlar. Önemli olan sanatın çıkara bulaştırılmaması.. Gerçek anlamda sanatın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Sanatın yaygınlaştırılması, sonuçta kültürlü bir toplum oluşturulması için çok önemli. Eğitimin ilk basamaklarından başlayarak, gerçek anlamda insanların sanatla tanışması lazım.

Alp’la sanatı enine boyuna konuştuk. Özellikle anılar, onun gençliği ve müziğin gençken algılanmasıyla, olgun yaştayken algılanması arasında da farklar olduğunu söyledi Alp. Zaman geçtikçe sanatın algılanması da değişiyor. Her devrin sanatı nasıl farklıysa, yaş ve kültür de değiştikçe sanatın algılanması ve uygulanması da değişiyor…

Bir Cevap Yazın