BOĞAZİÇİ AS KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN RESİM SERGİSİ

“YAZ GÜNEŞLERİNDEN PARILTILAR”

Geçtiğimiz Cumartesi Boğaziçi As Koleji’nde bir resim sergisi etkinliği vardı. Sergiyi Okulun Kurucu Vekili:  Esra Doğan düzenledi. Yaz kursunda  öğrencilerine resim eğitimi veren Ruşen Eşref Yılmaz, bir ay boyunca yapılan çalışmalardan  bir seçki yaparak resim sergisini gerçekleştirdi.

Serginin açılışını yapan okul müdürü Duygu Gür Yıldız şunları söyledi, “Yaz Güneşlerinden Parıltılar” Tam da kendimizi bulduğumuz bir tema. Çünkü;  öğrencilerimiz önümüzü aydınlatan güneşimiz, gözümüzü kamaştıran parıltılar ve yanaklarımıza konacak olan küçük bir tebessüm, sonuç dünyalara bedel bir mutluluk!

Ruşen Eşref Yılmaz, Küçük Ressamla…

Daha ne söylenebilir ki…Teşekkürler, Parıltıları görmek için kapıları açan Ruşen öğretmenimize ve  gözlerimizi kamaştıran Güneşlerimize!

Daha sonra sergiyle ilgili bir konuşma yapan  Ruşen Eşref Yılmaz; sanatın yeryüzünün en önemli  gerçekliği olduğunu, ön yargısız, saf yürekleriyle gerçek ressamın çocuklar olduğunu vurgulayarak, anne ve babaların çocukların resimlerine karışmamasını, onların yaratıcıklarını ve hayal gücünü özgür bırakmasını istedi.

Çocukların eline Figürlü boyama kitaplarının kesinlikle verilmemesini, o tür kitapların yaratıcılığı yok ettiğini örneklerle açıklayarak; bir öğrencisinin , resim dersinde “ kendisine” Öğretmenim, annem bana insan resmi çizmesini öğretti, dediğini, buna çok üzüldüğünü, Ona: kızım sen anneni dinleme, bildiğin gibi çiz.” dediğini  belirtti. 

Daha sonra, “ Dağlarca İle Resim Söylemek” kitabında geçen  Dağlarca’nın bir sözünü aktardı: “ Eğer bir çocuk şair olacaksa avucunda bir dize ile gelir. Ressam olacaksa parmağında boyalı bir çizgi taşır.” Ruşen Eşref Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

Çocuklar resimleriyle  kendi benlerini ortaya koyar, onların resimlerine büyüklerin resimlerine bakıldığı gibi bakılmamalıdır. Çünkü; çocuklar, gördükleri nesnelerin değil,  duygu ve düşüncelerinin resmini yaparlar.

Çocukların resimsel eylemlerinin değişik süreçlerinden de söz eden yılmaz,  ilk çizimlerin karalama dönemini yansıttığını, bunun öz anlatımın ilk belirtileri olduğunu, çizgilerin yoğun enerji içerdiğini, onu izleyen şematik dönem, ardından gerçeğe özentinin başlaması….Bu konuları daha sonra konuşabilme olanağımızın olmasını isterim, dedi.

Büyükler, çocukların yaratıcı güçlerini ortaya çıkarması  için onlara sevgiyle yaklaşmalı,  bol malzeme sunmalı ve beklemeli, kendi görüşlerini dayatmamalı…sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Bir Cevap Yazın