“Döngü” Karma Minyatür Sergisi 6 Eylül’de Açılıyor!..

‘Döngü’ karma minyatür sergisi, 6 Eylül 2022 tarihinde, Nevmekan Sahil Galeri’de sanat severler ile buluşuyor. Küratörlüğünü, Meyçem Ezengin ve Gülşah Pestil’in üstlendiği sergi, sanatçıların, minyatür sanatı odağında geri dönüştürülebilir (atık) malzemeleri sanat üretimlerine dahil ettikleri sıra dışı bir seçki sunuyor. On dokuz sanatçının bir araya geldiği sergide, geleneksel minyatür sanatının çağdaş bir ifadesini göreceksiniz.

Çalışma: Berkant Karabulut

Sergi metni;

‘Döngü’ sergisi, minyatür sanatının özgün biçiminden ve geleneksel olanın güncel yorumundan hareketle ortaya çıkmıştır. Minyatür sanatının geleneksel malzemelerinden uzaklaşarak, bu sanatın her türlü medyum aracılığı ile ifade edilebilir olması konusuna odaklanmaktadır.

Çalışma: Ömer Aktaş

Sergi ana başlığını, günümüzde ‘atık’ olarak tanımlanan birçok malzemenin yeniden değerlendirilerek birer sanat üretimi haline dönüştürülmesinden almaktadır. Sergide yer alan sanatçılar, malzemenin özgürce kullanımını ve temsili ile ilgili yeni fikirleri benimseyerek, atık/değersiz olarak görülen medyumları sanat pratikleri içerisinde değerlendirmişlerdir. Dolayısıyla artık minyatür sanatında kullanılan geleneksel malzemeyi ve onun katı biçimciliğini terk etmeyi amaçlamışlardır.

Bu anlamda sergi, geleneksel ve modern olma arasında bir noktada yer almaktadır.

Döngü sergisi, zamanını aşarak kendi yolculuğunu yaratmanın peşindedir.

Sergide yer alan sanatçılar;

Ada Padir, Asiye Yavuz, Ayşe Keskin Uysal, Beliz Huyutemiz Akın, Berkant Karabulut, Selahattin Görkem Çağrı Dizdar, Ebru Bingöl, Gülşah Pestil, Gülşen Eryüksel, Günnur Koru, Ömer Aktaş, Reyhan Budan, Seda Özdemir, Semra Aytaç, Serap Onur, Seyyide Yılmaz, Taner Alakuş, Tanja Hamşioğlu, Yasemin Akyol,

Bir Cevap Yazın