BODRUM ORTAKENT (YAHŞİ YALI)

              Nusret Karaca

Bir kaç yıl arayla özellikle gittiğimiz bazı vazgeçilmezlerimiz var gezilerimizin güzergahlarında.

Kaş…Çeşme…Datça…Bodrum gibi…

Bu yaz yine Halikarnasos’a düştü yolumuz. Ancak bu kez merkezinde kısa bir mola sonrası Bodrum’a 15 km uzaklıktaki Ortakent’e. (×)

Karaca ailesi birarada

Buraya gelirken eğitimci dostum, güzel insan H. Avni Pehlivan gittiğim her yer hakkında bilgi topladığımı bildiğinden “Sen yine bir şeyler yazarsın ” demişti. Bu kez yıllar önce Sevgili Hasan Karayol‘un önerisi ile geldiğimiz bu yer için kolay ulaştığım hazır bilgileri paylaşıyorum sizler için. Yanına da objektifimden birkaç görüntü 14 Ağustos 2020 sabahı.

Nusret Karaca

Ortakent, Bodrum ile Turgut Reis arasında kalan bir yerleşme yeri olduğundan bu adı almış.1991 yılındaki yerel seçimlerin ardından “Yahşi Yalı” adı verilmiş.

Ortakentin   antik tarihi eserleri ve arkeolojik kazılarla edinilen buluntuları ile Miken ve Roma dönemine ait bilgileri ediniyoruz. Sarnıçlar, sikkeler, yeldeğirmenleri, çanak çömlekler, mezarlar bu dönemin en önemli örnekleri arasında yer alır. Bir dönem adı  “Episkopi” olan(*) bölgenin tarihi 3.500 yıl öncesine kadar dayanır. Ortakent şimdilerde denizi ve su sporları ile turizmin ilgi alanı durumundadır.

(*)Bölgeye Rahip Episkopis’in diktirdiği misket üzümlerinin Kanuni tarafından kokusu nedeniyle “Müsgebi” adı verilmiş. Ortakent adı ile ilgili değişik rivayetler bulunmaktadır.

(×)Ortakent Turizm’e teşekkürlerimle…

  Ağustos 2020

Bir Cevap Yazın