Prof. Zeki Kuşoğlu hocamla karşılaşma…

Ümit Gezgin

Altıyol’da, Boğa’nın oradan bakışla tarihi kilise ve civarının eskizini çiziyordum, daha sonra renklendirecek ve renkli pasajlarla güzel, alımlı ve orjinal bir resme dönüştürmeyi düşünüyordum.

Prof. Zeki Kuşoğlu hocamla birlikte

Tarzım zaten buydu.. Kısa, eskizler çizmek bir anda, gördüğüm, düşündüğüm, mekan, insan, görünüm kalabalığını.. şehrin içinde, insanların arasında ve tarihi, güncel mekanlarla bütünleşik bir şekilde.. Aslında onların resimlerini çizmek değil de, empresyonistlerin yaptığı gibi ‘izlenim’lerin yansıması.. bende uyanan duygu, düşünüş ve hislerin bir çırpıda aktarılması hadisesi..

Meraklı göz’lerin içinden, sadece gözleri değil, dönüp dönüp bedenleri, bedensel kalıplarıyla da bakan insanların arasından sıyrılarak aşağıya, iskeleye, tarihi Hal binasının oraya doğru adım atmıştım ki, biri önümü kesti.. Prof. Zeki Kuşoğlu hocamız…

-Ümit dalgın dalgın nereye yürüyorsun böyle?..

-Hocam, nasılsınız?.. İskeleye gidiyorum hocam.. oradan da ver elini çoğu zaman olduğu gibi Beşiktaş’a geçeceğim, yazarak, çizerek, okuyarak.. Mutlu oluyorum hocam böylece..

-İyi mutluluklar.. İstanbul’dasın.. Sen de benim gibi İstanbul’u mu bekliyorsun..

-Evet hocam.. İstanbul beklenilmeye değer bir şehir değil mi.. herşeye rağmen.. Aslında aynı zamanda bir sayfiye şehri.. Bizans’tan beri de bütün güzellikleri haketmiş.. Osmanlı ona kendi güzelliği katmış.. Biz ne yapmışız hocam.. yakıp yıkma, her türlü çirkinlikle mahvetme.. güzel heykeller yapacağımıza.. biliyorsunuz hocam en son Şahmeran Heykelleri.. oyuncak balonlar gibi oraya buraya fiberglass şeyler koydular.. sanatçılar da boyadılar, dediler.. seçilenlerin sanatçı olup olmadığı, hiç değilse bazılarının meçhul.. Marcus Craft diye bir küratör.. ortada 7 milyon lira var çarçur edilen…

-Boş ver bu hep böyle olmuştur.. Birileri sanat adına paraları cukkaya indirmiştir.. Ha sana söylemiş miydim.. kimse bilmez.. gerçek bu sanatsal değer taşıyan Şahmeran çalışması bende vardır.. kimse de bilmez.. Ama, biliyorsun arayan bulur.. Bizde arama kültürü gelişmediği için, bu binlerce yıllık şehri bile harabeye, mezbeleliğe.. işte sonra görüyorsun mitolojik hikayeyi bile karikatüre dönüştürüyoruz..

-Haklısınız hocam. Yapacak bir şey yok.. Biz kendi akıl ve ruh sağlımızı koruyalım... Hocam sizi çok iyi gördüm.. yine koşturuyorsunuz.. sizi örnek alıyoruz..

-Koşturmak iyidir evlat.. Koştur koştur.. Her şeyin başı koşturmak.. İyiye, güzele doğru ama… Hadi eyvallah…

Bir Cevap Yazın