Ayvalık 8. Aima Müzik Festivali’nde, İstanbul Flüt Topluluğu Konseri

Ayvalık 8. Aima Müzik Festivali 20 Ağustos akşamı Sabancı Üniversitesi’nin Küçükköy Yaratıcı Teknolojileri Atölyesi Sahnesinde İstanbul Flüt Topuluğu’nu ağırladı.

Barok dönemden günümüze kadar uzanan  geniş yelpazede bir repertuarın sunulduğu konser Küçükköy’ün muhteşem atmosferinde dinleyicilere keyifli bir yaz akşamı yaşattı. Sabancı Vakfı’nın ana sponsor olduğu ve bu yıl sekizinci kez düzenlenen festivalde 16-22 Ağustos 2022 tarihleri arasında  birbirinden değerli sanatçılar sahne aldı.

İstanbul Flüt Topluluğu konseri aynı zamanda Sabancı Üniversitesinin Küçükköy Yaratıcı Teknolojiler Atöylesi’nin yeni kurulmuş olan sahnenin ilk konseri idi. 


İstanbul Flüt Topluluğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları Prof. Ayla Uludere, Prof. Dr. Ece Karşal ve Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Uşen tarafından kurulmuştur.

Grup flüt ailesinin tüm mensuplarını barındıran en özgün grup olma özelliğini taşımaktadır. Bu oluşum Çağdaş Türk bestecilerine ait eserlerin yanı sıra klasik batı müziği repertuarına ait pek çok bestecinin eser uyarlamalarını icra etmektedir.

İstanbul Flüt Topluluğu ilk konserini 2016 yılı Mart ayında gerçekleştirmiş olup, sonrasında da kısa süre içerisinde yurtiçi ve yurtdışında çeşitli festival katılımları ve konserler ile başarılı performanslara imza atmıştır. Topluluk, 3 Türk bestecisinin flüt grubu için bestelemiş olduğu eserlerinin ilk seslendirilişlerini 2016 yılında Istanbul Woodwind Festivali’nde gerçekleştirmiştir. Ayrıca Nisan 2018’de Amerika Birleşik Devletleri Washington’da düzenlenen Uluslararası Büyük Flüt Festivali’ne davet edilmiş ve bu festivalde sadece Türk bestecilerine ait eserlerden oluşan özgün bir repertuvar ile başarılı bir konser gerçekleştirmiştir.

Festivalde İstanbul Flüt Topluluğunun seslendirdiği Ahmet Altınel’e ait “Rüzgarın Getirdiğini Rüzgar Götürür”  isimli eser festivalin en favori eserleri arasında gösterilmiştir. 2019 yılında ise Bulgaristan Sofya Zala Bulgaria Hall’de, Polonya Poznan’da European Flute Ensemble Event kapsamında,  Hollanda Amsterdam’da Adams Music Festivali konserlerinde Türkiye’yi temsil ederek, uluslararası platformda flüt topluluğu için yazılmış olan ilk Türk eserlerin tanıtımını yapmışlardır.

Grup 2019 yılında 6. Uluslararası AIMA Ayvalık Müzik Festivali’nin açılış konserini gerçekleştirmiştir. Akademisyenler ve seçkin flüt sanatçılarından oluşan grup Türk bestecilere ait eserlerin ulusal ve uluslararası platformda tanıtımını misyon edinmiştir. Bu doğrultuda ilk kez bestecimiz Koray Sazlı’ ya ait “Zeybek” adlı eserin stüdyo kaydı gerçekleştirilmiştir. 

Topluluk Türk bestecilerine ait eserleri kayıt altına almaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın