Ressam Prof. ADNAN ÇOKER’in ardından…

Çağda Türk resminin usta isimlerinden Prof. Dr. Adnan Çoker için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tören düzenlendi. Törenin ardından Çoker’in naaşı Şakirin Camii’ne götürüldü.

95 yaşında hayatını kaybeden Türk resminin en büyük ustalarından Prof. Dr. Adnan Çoker için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Bey Sergi Salonu’nda düzenlenen törene Çoker’in ailesi, öğretim üyeleri, dostları ve öğrencileri katıldı.

MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, törende yaptığı konuşmada “Adnan Çoker’in varlığı, sınırları ve gücü akademinin duvarlarını çoktan aşmış, çok kıymetli bir hocamızdı. Sadece kurum olarak aidiyetinden onur duyduğumuz öğrencimiz, hocamız değil ülkemizin çok büyük bir sanatçısıdır” dedi.

Ressam-Akademisyen Prof. Bünyamin Özgültekin “Adnan hocamız bizi bir kere daha bir araya getirdi. Adnan hocanın olduğu yerde birkaç öğrenci varsa, mekan varsa orası üniversiteye dönüşüyor. Dersten çıktıktan sonra dersimiz asla bitmezdi. Odasına geçilirdi, orada derse devam edilirdi. Ya da karşılaştığınız herhangi bir galeride ders devam ederdi. Hiçbir zaman bunu bırakmadı. Her öğrencisine bunu adım adım giydirdi” diye konuştu.

Ressam Bedri Baykam “Bu akademiden çok büyük isimler geldi geçti. Osman Hamdi’den beri akademide en büyük iz bırakan birkaç isimden biri olarak hem bu akademinin hem Türk sanat tarihinin içinde sarsılmaz yerini aldı. 3-4 kuşak sanatçıyı derinden etkiledi. Yeni kuşak sanatçıları, yeni arayışları hep destekledi. Kendisinden sonra gelen kuşaklarla, bizlerle, bizden sonraki gençlerle, yazarlara, çizerlerle hep yakın bir dostluk kurdu. Onlara da kendi deneyimlerinden tecrübelerinden pay çıkararak kendi deney imlerini paylaştı” dedi.

ÇOKER’İN HAYATI

Sanatçı, 1927’de İstanbul’da doğdu. 1944-1951 arasında Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gören Adnan Çoker, o yıllarda kısa bir süre çizgi resim çalışmaları yaptı ve akademi yarışmalarında çeşitli ödüller aldı.

Akademi’nin yüksek resim bölümünü bitirip, askerlik görevini yaptıktan sonra, Ankara ve İstanbul’da desinatör ve haritacı olarak çalıştı ve ilk kişisel sergisini 1953’te Ankara’da ‘Sergi Öncesi’ adıyla açtı.

Çoker, 1955’te açılan Avrupa yarışmasını kazanarak Paris’e gitti ve 1956-1957’de Andre Lhote’un, 1957-1960’ta Henri Goetz’in atölyelerinde çalıştı. Bu arada İspanya, Belçika ve Hollanda müzelerinde araştırmalar yaptı.

İtalya ve İsviçre’de meslek eğitimine ilişkin incelemelerde bulunan sanatçı, 1960’ta Türkiye’ye dönünce, Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünde asistan oldu. Sanatçı, 1961’de resimlerini İstanbul Alman Kültür Merkezi’nde ‘Paris Çalışmaları’ adıyla sergiledi. Aynı yıl Viyana, Münih ve Venedik’te araştırma gezileri yaptı. Akademide seyirci önünde, öğrencilerle birlikte, müzik eşliğinde resim gösterileri düzenledi.

Adnan Çoker, 1961’de İstanbul Festivali Resim-Heykel Sergisi’nde ve 1962’de 23. Devlet Sergisi’nde birincilik ödülleri aldı. Sanatçı, 1963’te 4 ressam arkadaşıyla Mavi Grup’u kurdu. Bir yıl sonra Fransa’dan aldığı bursla yeniden Paris’e giderek Hayter atölyesinde gravür etütleri yapan sanatçı, Goetz Akademisi’nde resim çalıştı. Çoker, 1965’te Salzburg Yaz Akademisi’nde Vedova atölyesinde çalıştı.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü öğretim üyeliğine 1966’da atanan sanatçı, 1968’de Budapeşte’de açıları Türk Grafik Sanatı Sergisi komiseri olarak Macaristan’a gitti.

Usta ressam, 1970’li yıllarında başında İstanbul’da ‘Siyah Resimler’ ve ‘Siyah Simetri’ adını verdiği iki ayrı sergide eserlerini sergiledi. Yağlı boya, pastel, gravür, asamblaj ve akrilik tekniklerini uyguladığı resimlerin gösteriminde, elektronik müzikten de yararlanan Çoker, 1973 DYO Resim Yarışması‘nda başarı, 1976’da İskenderiye Bienalinde ikincilik ödülü aldı.

Adnan Çoker, 1983-1985’te MSGSÜ’de Resim bölümü başkanlığı yaptı ve 1990’da 3. Asya-Avrupa Bienali’nde ‘Dostluk, Barış ve Sanat’ ödülünü kazandı. 

Bir Cevap Yazın