PALANGA” KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ SAHNESİ’nde

Nusret Karaca

….

Kadıköy’de yaz aylarında bile ara vermeyen tiyatro oyunları görünen o ki önümüzdeki  sezon boyunca hız kesmeden seyirciyle buluşmayı sürdürecek.

Kadıköy Belediyesi’nin Göztepe Özgürlük Parkı‘ndaki Tiyatro Etkinlikleri artık gelenekselleşti. Bununla birlikte bir çok özel tiyatro grubu çeşitli sahnelerde ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi‘nde oyunlarını sergilemeyi sürdürüyor.

Bu gruplar içinde yer alan “Tiyatro Ka” Seda Seri‘nin yazdığı, Yusuf Kerem Orak’ın yönettiği, müzik direktörlüğünü Doç. Dr. Volkan Gidiş‘ in yaptığı “PALANGA” adlı oyunu 24 Eylül 2022 Cumartesi günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sergileyecek. Oyunun seyirciyle buluşma saati:20.00

Oyunda Batuhan Cemal Ekelik, Ferhan Marangoz, Nazlı Oran, Sinan Bal, Uğur Beşkıma ve Sazendeler rol alıyor.

Oyunun yönetmen yardımcılığını Hulki Türe yaparken, Dekor tasarımı Yusuf Kerem Orak, Işık tasarımı Bora Edis, Afiş tasarımı Batuhan Cemal Ekelik’e ait. Oyun asistanlığını ise Nazlı Orhan yapıyor.

İşte “Tiyatro Ka” tanıtımı ile “PALANGA”dan kısaca;

‘’Fala inanma, Falsızda kalma.’’ demişler. Fallara düşkün, zengin olduğu kadar cimri olan Haşmet bey, geleceği fallardan öğrenmeye çalışır. Biricik, saf, temiz yürekli kızı Mahpeyker yanından ayrılmasın diye; Zengin, mevki sahibi, gözü tok, fazla akrabası olmayan münasip bir iç güveysi ile kızını baş göz etmek ister. Haşmet beyinin yanında 5 yıldır çalışan hizmetlisi Yadigâr ise bütün bu curcunanın başıdır.  

Yadigâr’ın eskiden yanında çalıştığı ve altınlarını çalıp kaçtığı Firdevs hanım ise aksi gibi yan mahalleye taşınınca olaylar başlar. Haşmet beyin zenginliğini duyan Firdevs hanım, oğlu Yedi bela Sadi üzerinden Yadigâr’ı da zor kullanarak, Haşmet beye yanaşmaya çalışır. Biricik oğlu Sadi’yi Mahpeyker’e, kendini de Haşmet beye yamamak için anne-oğul türlü fırıldaklar çevirirler. Tabi her durumda zararlı çıkan zavallı(!) Yadigâr olacaktır.

Peki Yadigâr nasıl çıkacak bu fırıldakların içinden?

‘’PALANGA’’ oyunu; Geleneksel Türk Halk Tiyatrosu öğelerinden biri olan ‘’Orta Oyunu’’ tarzında yazılan güncel bir metin. Aynı zamanda reji, dekor, oynanış biçimi ile günümüzde karşılığını bulacak ‘’Müzikli Oyun-Komedi’’ formunda seyircisi ile buluşuyor.

Temposu hiç düşmeyen, bir solukta izleyeceğiniz bu komedi;  aynı zamanda Sazendeler eşliğinde müzikal ziyafetine sizleri davet ediyor.

Peki Palanga ne? Buyurun bu sorunun cevabını oyunun içinde bulalım.

….

Bir Cevap Yazın