NEDRET SEKBAN “Natamam” Resim Sergisi / 5 Ekim – 2 Kasım 2022 / Ortaköy Kethüda Hamamı

1953 yılında Trabzon`da doğan Nedret Sekban, 1977 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesi’nden mezun oldu. 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1983 yılında aynı kurumda sanatta yeterlik diploması aldı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yardımcı doçent; 1995 yılında doçent  oldu. 2001 yılında profesörlüğe yükseldi. 2017 yılında emekli oldu.

Bir zamanlar Fındıklı parkı 97×136 cm

 
Ödülleri:

Ahmet Andiçen Sanat Ödülleri Resim Yarışması, Birincilik Ödülü, İstanbul (1974
Ahmet Andiçen Sanat Ödülleri Resim Yarışması, Birincilik Ödülü, İstanbul (1975)

10. DYO Resim Yarışması Ödülü, Ankara, İstanbul, İzmir (1976)

Kartal Kültür Şenlikleri Resim Yarışması Sergisi Birincilik Ödülü, İstanbul (1978) Cumhuriyet Senatosu Vakfı Atatürk Resim Yarışması, Mansiyon, TBMM, Ankara (1981)

Vakko Resim Yarışması, Mansiyon, İstanbul (1982)

Dağları taşları ağaçları ve gökteki kuşları savunmak.

İlk kişisel sergisini 1987’de açan, figüratif bir ressam olan sanatçının resimlerinde en çok göze çarpan temalar; çingeneler, deniz, balıkçılar, dalgalar, demiryolu işçileri ve Karadeniz’e ait realist çerçevedeki gözlemleri yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gülsenle Mavro, Palamutbükünde

Sanatçı “Natamam” başlıklı resim sergisi ile ilgili şunları söylemektedir;
Benim resmimin kaynağı görünen dünyayı doğrudan yansıtan bir gerçekçilik değil; gözlemlediğim doğa ve insan varlığının dünyasıyla özdeşleşecek kadar öznelleşen (bir) ressamın kişisel yorum payından, dahası bu yorum payı ve kendi psikolojik bünyesi, dünyaya bakış açısıyla gözlemlenen olgunun gerçeği ya da dramı arasındaki ortak paydada bütünleşen bir gerçeğinde ifadesidir. Öğrenciliğimden bu yana ben, gerçek ve elle tutulur bir dünyadan beslenirim. Bunun için hayatın içinde olmaya gayret ederim. Bu konuda benden önce kalem oynatmış, imge kurmuş olanları izlerim. Çünkü onlar ustalarımdır, bana rehberlik ederler. Hayata ve ustalarıma öğrenci olmak onurunu hiç bir şeye değişmem. Öğrenmeye devam ederim. “Öğrenmek asıl olarak göstergelerle ilgilidir, göstergeler soyut bir bilginin değil zamansal bir çıraklığın konusudur.”

Kadim ağaç gölgesinde kitap okuyan kadın

Amacıda konusuda insan olan yaratımı geleneğinin temsilcilerinden biri olmaya çalışırım. Geleneksel temsile dayalı farklı usluplardan yararlanırken onları tekrarlamak yerine günümüz koşullarına uyarlamayı    denerim. Aynı zamanda “gelenek belirli bir etkinlik ya da deneyimi yinelenen toplumsal uygulamalarla yapılanmış olan geçmişin, bugünün ve geleceğin içine yerleştirilen bir zaman ve uzam kullanma yoludur. Bütünüyle durağanda değildir. Çünkü kültürel mirasını kendinden önce gelenlerden devralan her yeni kuşak tarafından yeniden icat edilmek zorundadır.”

Bizim resim tarihimizde olduğu gibi batı sanatı tarihinde de, desen genellikle resme hazırlık olarak değerlendirilmiş ve öyle sunulmuştur… Son dönemlerde özellikle 1980’lerden sonra, dünyanın çeşitli bölgelerinden farklı malzeme ve yüzeylere taşınan siyah-beyaz ve desenden münferit ifade tarzları büyük gösterilerle önemli sanat organizasyonlarında yer bulunca eski genel yargıya rağmen, desende artık kendine bağımsız bir yer edinmiş oldu.

Benim için ise desen, zaten resimdir. Resimde desen. 05 Ekim 2022 tarihli “NATAMAM” adlı sergim, tamamlanmamış bir; DESEN-RESİM, RESİM-DESEN yolculuğudur!

Malzeme olarak kağıt ve tuval üzerine kullandığım kurşun kalem, füzen, pastel, akrilik ve yağlı boya resimlerimde çizgi; serbest, hareketli dolaşırken ton olur ışık-gölgeyi kurar, modle olur hacmi gösterir, renk taşıyan malzemeyi buluncada imgenin nesnel karşılığını işaret ederek kompozisyonun içinde farklı yollarla olsada hiç bir zaman bitiremeyeceğini bildiği yolculuğuna devam eder…

Galeri Selvin küratörlüğünde hazırlanan Nedret Sekban’ın “Natamam” isimli resim sergisini 5 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında İstanbul Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamında görebilirsiniz.

Ortaköy Kethüda Hamamının hikayesi;

Beşiktaş’ın bir elin parmaklarını geçmeyen 16. yüzyıl yapıları arasında öne

çıkan Kethüda Hamamı, Vezir Kara Ahmet Paşa’nın kâhyası Hüsrev Kethüda

tarafından yaptırıldı. Halk arasında Ortaköy Hamamı olarak bilinir. Barbaros

Hayrettin Paşa Türbesi, Sinan Paşa Cami ve Yahya Efendi Türbesi’yle

birlikte Beşiktaş’ta Mimar Sinan’ın tasarladığı dört eserden biri olma özelliğini

taşır. 1980’lerin ilk yarısına kadar özgün işleviyle kullanıldı. 2000’li yılların

ortalarından itibaren restoran, gece kulübü ve tasarım ofisi olarak kullanıldı.

Şimdi ise çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ortaköy Kethüda Hamamı

Ortaköy Mah.

Muallim Naci Cad.

21/A 34347

Ortaköy, Beşiktaş / İstanbul

İletişim: 0212 263 74 81

Nedret Sekban (1953, Trabzon)

1970 yılında Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. 1977 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesi’ nden mezun oldu. 1979 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1983 yılında aynı kurumda sanatta yeterlilik diploması aldı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yardımcı doçent ; 1995 yılında doçent oldu. 2001 yılında profesörlüğe yükseldi. 2017 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok kişisel sergiler düzenledi ve karma sergilere katıldı.

Kişisel Sergiler

1987 “Kurtuluş Savaşı Destanı`ndan Resimler”, Sanfa Sanat Galerisi, İstanbul

1995 Desen-Resim Sergisi, Galeri Lebriz, İstanbul

1995 Passion Sanat Merkezi, İstanbul

1996 The Marmara, İstanbul

1996 Aphrodie Sanat Merkezi, İzmir
1996 Kızıltoprak Sanat Galerisi, İstanbul
1998 Evin Sanat Galerisi, İstanbul
2000 Alaca İmaret, Selanik, Yunanistan
2000 Evin Sanat Galerisi, İstanbul
2001 “Denize Övgü”, Evin Sanat Galerisi, İstanbul
2002 “Yer-Sahne Fındıklı Parkı”, Evin Sanat Galerisi, İstanbul

2003 “Şarkılarım Denizdendir, Güldendir”, Evin Sanat Galerisi, İstanbul

2005 “Haz Muhabbetleri”, Evin Sanat Galerisi, İstanbul
2007 “Gölgede Herkesin Kendi Yeri Vardır”, Evin Sanat Galersi, İstanbul

2008 “Desen Olsam Ölü Diri”, Evin Sanat Galerisi, İstanbul

2012 “La Lotta Continua”-“Mücadele Sürüyor”, Kedi Kültür Sanat Merkezi, İzmir

2017 “Ölüm/Kalım Arasında” MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul

2021 Galeri Selvin Nişantaşı, İstanbul

Bir Cevap Yazın