GENCO ERKAL İLE MODA’DA

KADIKÖY SÖYLEŞİLERİ’NDEN SEÇKİLER

Nusret Karaca

Lise yıllarından beri yakından takip ederim ustayı. Baro Han’daki “Galileo Galilei” oyununa da topluca gitmiştik eğitimci arkadaşlar ve öğrencilerle. Bende iz bırakan oyunlarından biridir. Kadıköy Tiyatro Festivalleri’ndeki oyunlarını iple çeker kızım. Halk Eğitim Merkezi’ndeki oyunların afişleri bile heyecanlandırır bizleri. İçimizden biri, bizleri konuşunca…
Şimdi bir eğitimci-yazar ve burada görev yapan bir tarihçi olarak İstanbul Kadıköy Lisesi’nde, Tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nde nice sanat etkinlikleri gerçekleştirmiş biri olarak Genco Erkal ve Tülay Günal’ı “Güneşin Sofrasında Nazım ile Brecht” oyunuyla karşılamak ne mutluluk. Moda Yaz Festivali içinde olması ise ayrı bir güzellik.
26 Haziran 2016… Mekanın çay bahçesindeyim, akşam üzeri. Moda Caddesi üzerindeki kapıdan içeri giriyor usta. Yanına yaklaşıyor, kendimi tanıtıyorum. Tokalaşıp, bir hoş geldiniz fotoğrafı çektiriyorum.

* * * *
-Hoşgeldiniz…
*Teşekkür ediyorum.
-Bu kurum adeta sanat okulu. Nice sanatçı ve bilim insanı konuk ettik. Siz de bir taç oldunuz…
*Duydum. Memnun oldum.

-Bu kurumda görev yapan bir tarihçi ve yazar olarak köşkün kurtarılması için çaba sarf ediyorum. Sizin bu mekânı fon yapmanız, oyunun içine katmanız harika…
*Sevindim. Oyuna bekleriz herkesi.

-Zaten buradayız ve duyurunuzu da yapıyorum. Sahne düzenlemeleriniz var, fotoğraflar çektim. Meşgul etmeyeyim…
Görüşmek üzere…
* * * *
Biraz sonra çalışmaların ve provanın yapıldığı alana gittim. Tülay Günal da oradaydı. Köşk hakkında konuştuk ve oradan ayrıldım. Ancak birkaç soruluk kısa bir söyleşiyi de aklıma koymuştum. Rica ettim, daha sonraki günler dileğim gerçekleşti.
Tabi bu arada kısa bir dönem oyuna ara verilme durumu ortaya çıktı. Zaten sözleşmenin bitmesine çok kısa bir süre kalmıştı. OHAL nedeniyle güvenlik sorunu gerekçeydi. Ancak gerek tiyatro severler gerekse sivil toplum kuruluşları, basın yayın organları ve sosyal medya sayesinde konu gündeme geldi. Neyse ki yeniden iznin çıkmasıyla doğru yol bulundu ve tarihi mekânda Genco Erkal ve Tülay Günal, yine tiyatro severlerle buluştu. Ben de söyleşi için fırsat buldum.
* * * *
-Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Kaç yıl oldu sahnede? Kaç oyun?
*Profesyonel oyuncu ve yönetmen olarak 58 yıl, Dostlar Tiyatrosu’nda 48 yıl. 100’ün üstünde oyun.

-Ali Paşa’dan sonra Muhtar Paşa… Niçin?
*Ali Paşa Hanı’ndaki oyunlar, aile içi anlaşmazlıklar nedeniyle devam edemedi. Uzun süren yeni bir mekan arayışı sonunda Mahmut Muhtar Paşa Konağı’nı buldum, buraya aşık oldum. Tarihi bir ortam, açık hava gösterimleri için ideal bir mekân.

-Kadıköy sizi hep heyecanla bekler. Siz de burayı hiç Genco Erkal’sız bırakmazsınız…
*Kadıköy izleyicisi benim için özeldir. Önceki yıllarda karşı yakadaki oyunlarımıza da en büyük ilgiyi Kadıköy izleyicisi gösterirdi. O dönemde yaptığımız anket çalışmalarından biliyorum. Sonra bu yakada oyunlar başladı. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, CKM, Kozzy Sahnesi’nde hep kapalı gişe oynadık.
Caferağa Muhtarı Zeynep Ayman beni arayıp diyalog kurduğunda sevindim.

-Nereden aklınıza geldi bu tarihi mekân? Ben kurtulsun diye savaş verirken bu tarihi mekân için, adeta ilaç gibi geldiniz…
*Umarım bu güzelim mekânın restore edilip kurtulması için bizim oyunlarımız vesile olur. Bu çevredeki yoğun araştırmalarım sırasında bakmadığım bahçe kalmadı diyebilirim. Sonunda burayı bulduğum için çok şanslıyım.

-“Sanat, hayatın yansımasıdır” derdi Güngör Gençay. Mehrizat da “Sanat, hayatın yüreği’’. Peki ya sizce?
*Benim için sanat, yaşamın kendisidir. Sanata, tiyatroya adanmış bir yaşam, erişilebilecek en büyük mutluluk bence.
Bir zamanlar Azak, Muammer Karaca, Şişli Ümit ve elbette Tepebaşı Deneme Sahneleri vardı.. Salonlar kapanıyor, ama genç nesil ilgili. Apartman dairelerinde bile oyunlar oynanıyor. Bu arada bazı tiyatrolar sahne bulamıyor…
Tiyatromuzun en büyük sorunu bence salon sorunudur. Var olanları yok ettik, yok ediyoruz. Yenileri yapılmıyor maalesef, para getirmiyor çünkü. Şimdi herkes rant peşinde. Onun için AKM gibi, Muammer Karaca gibi salonlar çürümeye terk edilip, yandaşlara rant kapısı olacak projelere yönlendiriliyor.

-Siz “Alan bulduğum her yerde oynarım” der gibisiniz…
*Yeni yerler bulup denemeyi seviyorum.

-Okullar ve tiyatro… Yorumunuz?
*Olabilir bence. Uygun projeler geliştirmek gerekir.

-Bu arada İstanbul Kadıköy Lisesi’nde “Bir Yaz Gecesi Rüyası” sahnelendi bu yıl. Üzerine siz gelince bir grup seyircimiz hazır. Sosyal medyada tanıdıklarım haberimi paylaşıp duruyorlar. Bu size ve oyunlarınıza olan ilgiyi gösteriyor değil mi?
*Evet.

Bu mekandaki atmosferi nasıl buldunuz?
Olağanüstü.

-Yeni oyununuzla ilgili ne söylemek istersiniz? Yeni oyun, yeni heyecan, seyircinin merakı, mekan, Tülay Günal ile oynamak…
*Büyük ilgi gördük, beklentilerimizin çok üstünde. Tülay Günal ile yıllardır birlikte çalışıyoruz ve çok iyi anlaşıyoruz.

-Çok şey var soracak ama bu yoğunlukta daha fazla zamanınızı almayayım. Başarılar diliyorum. Teşekkürler..
*Ben teşekkür ederim
* * * *
Duayen sanatçımız Genco Erkal ile Moda’da kısa bir söyleşi bile özel bizler için. Dostların kıymetini bilmeli zamanında…

(*) Haziran 2016

Bir Cevap Yazın