BAŞKENT’DE VE YAŞAMDA SANAT Atatürk İlkelerinde Sanat, Ressam Hülya Gülmez

Hatice Kumbaracı Gürsöz

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunu

 Ressam

hkgursoz@gmail.com

www.haticekumbaracigursoz.com

          Sanatçı toplumda uzun çabalardan sonra alnında ışığı hisseden ilk kişidir. Bir millet ki resim yapamaz, bir millet ki heykel yapamaz, bir millet ki fennin gerektiği şeyleri yapamaz; O milletin ilerlemede yeri yoktur. 

Kültür bir milletin geçmişiyle geleceği arasındaki köprüdür. Kültürü meydana getiren öğeler arasında sanat ön planda yer alır. Türk ulusunun önderi Atatürk’ün askeri dehası, liderliği ve devlet adamlığı hakkında yüzlerce eser kaleme alınmıştır. Bu eserlerde Atatürk çeşitli yönlerden değerlendirilirken, O’nun sanat anlayışı üzerinde de durulur. Atatürk büyük bir asker, devlet adamı ve diplomat olmanın ötesinde, büyük bir kültür devrimcisi ve sanatseverdi. Bir başka deyişle Atatürk sanatı seven, sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir devlet adamıdır.

Hatice Kumbaracı Gürsöz, Bahattin Gürsöz

Batı’da resim konusunda eğitim almış olan ilk Türk kadını Mihri Müşfik’ten de bahsetmek istiyorum.  Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün portresini yapan ilk Türk ressamı Mihri Hanım’dır. Meşrutiyet döneminde kızlar için açılan İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin tek kadın hocası olan Mihri Müşfik, Anadolu’daki milli hareketi heyecanla izlemiştir. Büyük zafer ve arkasından büyük zaferin harcıyla kurulan Cumhuriyetin ilanı ve devrimlerin başlaması Mihri Hanım’ı çok sevindirmiştir. Gençliği Paris’te geçen Mihri Hanım, sanatı gibi düşünceleri de çağdaşlık yolunda olan modern bir kadındır.

Biz sanatçılar diplomasinin dahi çözemeyeceği olayları sanat köprüsü kurarak ve  açtığımız sergilerle uluslararası sanatçıları bir çatı altında toplayarak çocuklarımızın geleceğini ve yaşamımızdaki özgürlük, barış ve sevgi fikirlerini yaptığımız sanatla topluma örnek oluruz. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü mezunu olarak 53 yıllık sanat hayatımda ben bu konuyu kendime ilke edindim. Mimar Sinan Üniversitesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi’nin 14 yıl süreyle başkanlığını yapan, Dışişleri Bakanlığı Sanat Galerisi’ni kuran bir sanatçı olarak, yurtiçi ve yurtdışında açtığım kişisel sergiler, katıldığım uluslararası karma sergiler, bienaller, sanat fuarları ve Sanat Tasarım Gazetesi’nde gönüllü olarak 15 yıldır yazdığım yazılar ile genç sanatçılara örnek olmaya çalıştım

Size genç bir sanatçı Hülya Gülmez’i tanıtmak istiyorum. Kendisini Kırımlı Ressam olarak tanıtan sanatçı, sanata verdiği çabalarıyla ve Atatürk ilkelerine bağlı kalarak sanatsal faaliyetlerini sürdürüyor. İyi bir eğitimci olan Hülya Gülmez’in sizlerle kısa bir özgeçmişini paylaşmak istiyorum.

“USART “Uluslarası Kültür Sanat Topluluğu ve Sağlık Ekoturizm Derneği” Dernek Başkanı Hülya Gülmez USART adı altında 29 farklı sanat platformu Başkanı 1991 yılından bu yana resim sanatı ile ilgileniyor. Konya Selçuk Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü, Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, İşletme Yönetimi ve Proje Yönetimi ve HIBE/ Fon Kaynakları Koordinatörü, Sanat Terapisti  Eğitmeni, Apollon Sanat Evi Sahibi, UNIART “Evrensel Farkındalık Platformu Başkanı” ve Mersin Yunus Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Resim öğretmeni…”

Sanat hayatındaki bu faaliyetleri ile aynı zamanda iki çocuk annesi. Milli Bayramlarımızı kurduğu grupla sanatçıları bir çatı altında toplayarak sanatlarıyla ifade etmelerine imkan tanıyor.

Kendisini ve ekibini çabalarından ötürü kutluyor ve başarılar diliyorum.

            Büyük Atatürk, bir sanatçı olarak, seni şükran, özlem ve saygıyla anıyorum.

            Başkent’ten bu kadar… Sağlıklı, sevgi dolu  ve Atatürk’e bağlılıkla kalın

Bir Cevap Yazın