Edebiyatçı Ümran Kartal ve Ressam Ruşen Eşref’le Buluşma…

Ümit Gezgin

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Resim-iş Öğretmenliği’nin değerli hocalarından Prof. Dr. Şehnaz Yalçın ve Öğr. Gör. Neşegül Ekinci hocalarımız ve bendeniz; Almanya’dan gelen Şehnaz hocamızın akrabası edebiyatçı Ümran Kartal ve Türk modern resminin önemli temsilcilerinden Ruşen Eşref Yılmaz‘la birlikte Kadıköy Kovan Fırın’da bir araya geldik.

Ümran Kartal, Prof. Dr. Şehnaz Yalçın, Öğr. Gör. Neşegül Ekinci, Ruşen Eşref Yılmaz ve Doç. Dr. Ümit Gezgin; sanat sohbetinin çaylarla demlendiği bir masada buluştu…

Ümran Hanıma sanatıyla ilgili sorular sorduk. Edebiyatı nasıl algıladığını öğrenmek istedim. Gerçekten de çok güzel açıklamalar yaptı. İnsan temelli bir edebiyat geliştirdiğini, kısa öyküler, belki bunlara, ‘anlatı’ veya ‘yazı’ da denilebileceğini, söyledi.

Ressam Ruşen Eşref Yılmaz, bir resmini Prof. Dr. Şehnaz Yalçın hocaya armağan etti.

Aramızda edebiyattan Ümran Hanımdan sonra en iyi anlayan ve kendisi de iyi bir şair olan Ruşen Eşref Yılmaz da; edebiyatın zaten insan temelli bir gerçeklik üzerine kurulu olduğunu, dile getirdi.

SANAT SOHBETLERİ DEVAM EDECEK

Edebiyatçıların, şairlerin, ressamların, sanat öğretmenlerinin zaman zaman bir araya gelmesi.. hem hayattan hem de sanattan ve en önemlisi bunların eğitime yansıtılması olgusundan konuşulmasının çok önemli olduğu görülmelidir.

Bu yüzden sanat sohbetleri devam etmeli… Ruşen Eşref Yılmaz’ın küratörlüğünde, sanatçı Hülya Yazıcı‘nın başkanı olduğu, Bağımsız Sanat Vakfı‘nda, Suriye asıllı sanatçı Tima Mansouur‘a açtığı kişisel sergi hakkında da, Yılmaz detaylı bilgi verdi..

Tima Hanımın pentür dalında çok başarılı olduğunu, zaten kendisinin de Fransa’da sanat eğitimi aldığı, dile getirdi. Soyuta yakın bir yorum denemesi içinde kendi sanatını kurgulayan Tima Mansour, interaktif bir gerçeklik içinde kendisini ve bağlantılı olduğu gerçekliği anlatıyor…

Ümran Hanım da edebiyata ve edebiyat araştırmalarına yöneldiğini, edebiyatı çok sevdiğini, onu kişisel var oluşu olarak algıladığını ve herkesi özellikle edebiyatla ilgilenmeye davet ettiğini, belirtti.

Çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik elbirliğiyle.. Özellikle Şehnaz hocamızın ve Neşegül hocamızın katkılarıyla, sanatın ve sanat eğitiminin önemi bir kez daha vurgulandı.. Ayrıca, Beyaz Köşk Sanat Galerisi‘nde açacağımız serginin yanında, Bağımsız Sanat Vakfı’nda açacağımız karma sergiler de masanın konuşma konuları arasındaydı..

Bu toplantıların artarak devam edeceğini kararlaştırarak ayrıldık…

Bir Cevap Yazın