“DEVODET” Sergisi DOART GALERİ’de Açılıyor!..

SEYED DAVUT  DO ART GALERİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE SANAT TARİHİ DERNEĞİ KURUCUSU ŞEREF YAŞAR’İN İŞ BİRLİĞİ İLE SAHİPLİĞİNİ YAPTIĞI SANATÇI ŞEVVAL BAŞALAN’IN KÜRATÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİĞİ ‘’DEVOTED ‘’ İSİMLİ SERGİ 25 Eylül 2022’de KAPILARINI İZLEYİCİYE AÇACAKTIR.

SERGİ AÇILIŞ KOKTEYLİ SAATİ VE ADRES:

DOART GALERİ 

25 EYLÜL-05 EKİM 2022

25 Eylül Pazar Günü

Saat 18.00

Adres: Fahri Gizden sok. No:18/B Gayrettepe, Beşiktaş İstanbul

DEVOTED : ADANMIŞ, FEDAKÂR, ÖZVERİ . HER İNSANIN BENLİĞİNDE OLAN, EN TEMEL DUYGULARDAN BİRİ OLAN BU DUYGU. HER BİREYDE FARKLI DOZLARDA MEVCUTTUR. İNSANLAR HAYATI BOYUNCA KENDİNİ İNANDIĞI BİR GÜCE ADAMIŞTIR. BU GÜCÜN EN ÇARPICI OLANI, İNSANIN VAROLUŞUNDAN BU YANA ANLAM ARAMAYA VE ÜRETMEYE BAŞLAMA ARZUSUYLA AÇIĞA ÇIKMIŞTIR. SANAT BU NOKTADA EN BÜYÜK İTİCİ GÜÇ VE EN ÇARPICI İFADE YETENEĞİ HALİNE GELMİŞTİR.

DEVOTED İSİMLİ SERGİMİZDE FARKLI DİSİPLİNLERDE ÇALIŞAN ÖNEMLİ SANATÇILAR (ABDO YALÇINKAYA, AHMET ÖCAL, AHMET ÖZEL, BAHRİ GENÇ, BEDRİ BAYKAM, CEMREHAN KARAKAŞ, CEYDA GÜLER, DENİZ GÖKDUMAN, EKREM KAHRAMAN, EMRE FEYZOĞLU, GÜLFİDAN SOYUĞUR, İSA JABBARİ, KADİR ABLAK, MAHMOUD AZADNİA, MEHDİ REYHANİ, MURAT HAVAN, MUSA GÜNEY, MUSTAFA AKKAYA, MUSTAFA ALBAYRAK, NEBAHAT KARYAĞDI, ÖYKÜ KESİCİ, ÖZLEM ÇEBİ, SAEED NODEHİ, SAVALAN JAMAATİ, SEREN CEREN ASYALI, SEYDİ MURAT KOÇ, ŞERİF KİNO, TURAN AKSOY, TURAN BÜYÜKKAHRAMAN, TÜLİN ONAT, UMAY UZAY, YÜCEL DÖNMEZ, ZEHRA BAŞARAN ) YER ALMAKTADIR. BU İSİMLER KENDİ RUHUNU, HAYATINI VE DÜNYASINI SANATA ADAMIŞTIR. İNTERDİSİPLİNER BİR YAKLAŞIMLA BİRARAYA GETİRİLEN SANATÇILARIN ORTAK PAYDASI DEVOTED KAVRAMI ALTINDA BİRARAYA GELMİŞTİR.  BİRÇOK SANATÇI DEVOTED’I FARKLI ŞEKİLLERDE ELE ALMIŞTIR. HAYATIN ANLAM ARAYIŞINI VEYA ANLAMINI YİTİRİŞİNİ. İNSANIN EN TEMEL DUYGULARINI KOŞULSUZCA KENDİNİ ADADIĞI ARZULARINI, ÖFKELERİNİ, SEVGİLERİNİ KISACASI İNSANA AİT TÜM DUYGULARI EN DERİNDEN HİSSEDEBİLECEĞİNİZ BİR SERGİYE DAVETLİSİNİZ.

‘’’Zeminle bütünleş, toprağı hisset. Gözlerini yummaktan kirpiklerin birbirine girsin. Ruhunun en ücra ve mahrem köşelerini inandığın güce aç. Bu güçle bir anlaşma yap. Arzuyu ve acıyı öyle bir hisset ki, tüm kemiklerin titresin. Sevginin en safını, aşkın en yüce tutkusunu al.  Dengeni al, ayağını kaydıran başını döndüren dengesizliğini al. Ruhunun elinden tut, içine sok, içinden çıkart. Tüm kaotik duygularını al.  Dinginliğini getirmeyi unutma. Tüm bunları inandığın güce sat. Kendi arzunla gelmediğin bu dünyada açılmamış kapılarını, girilmemiş derinliklerinden gerçek duyguyu fırlat. Organlarını, ruhunu, iliklerini, bileğini, kalbini kendi sanatına ada’’’

ŞEVVAL BAŞALAN

Bir Cevap Yazın