Ressam-Şair KOMET Vefat Etti!

Ümit Gezgin

“Her ölüm erken ölümdür” demiş şair haklı olarak. İster seksen yaşında olun, ister doksan.. insan ölmeyi değil, yaşamayı seçiyor, seviyor. Ölüm, tabloda bir koyu leke gibi algılanıyor ve hüzün verdiği kadar bize, ürkütüyor da..

Her ölüm erken ölümdür!.

Fantastik resmin Türkiye’de önemli temsilcilerinden olan Komet vefat etti.

Akademik eğitiminden geçen, ama akademik bir görsel dilden ziyade, bilinçaltını da devreye sokan, bütün bunları da boya resmin çeperleri içinde başarılı, özgün ve naif bir görsel dille sürdüren Komet, artık üretmeyecek..

Resimden şiire geçen.. veya resmin sınırlarını şiirle de genişletmeye çalışan sanatçı.. şiir dünyasının içinde de kendisini özgün olarak ifade ediyordu. Gerek şiirleri, gerek anı kitabı ve gerekse de resimleriyle Türk sanat dünyasında haklı yerini almış ve takdir de toplamıştı.

BİLİNÇALTI RESMİNİ ETKİLEDİ

Şiir bir bilinçaltı olayıdır. Resim de belli oranda bilinçaltına iner. Ama görselliği düşünsel boyutu biraz tırpanlar.. Bu yüzden şiirle uğraşmış, ciddi olarak şiiri de yaşamının içine katmıştır sanatçı..

1971 yılında gittiği Paris, yani Batı sanat dünyasının kalbi, sanatının gelişmesi ve değişmesi noktasında da kendisini etkiledi. Doğal olarak bireysel bir sanat üretti, toplumsal ve değersel sanattan ziyade..

İtalyan primitifleri ve Rönesans öncesi İtalyan sanatı resminin başat ögelerinden biri olmaya başladı.. Kendi sanatının dönüşümü de bilinçaltı gerçekliğiyle, bu İtalyan primitiflerinin incelenmesi neticesinde özgünleşti, gelişti ve Komet gerçekliğine ulaştı.

Resimle yetinmeyen sanatçı, sanatı bir bütün olarak gördüğü için de, resmin sınırlarını zorlayarak, edebiyat dünyasına, onun en iddialı alanı, resimle en iletişimde ve etkileşimde olabilecek boyutu şiire geçti.. daha doğrusu şiirle de kendisini ve dünyasını ifade etmeye çalıştı.. Orada da değme şaire taş çıkaracak özgünlükte üretimler gerçekleştirdi..

Ressam şair Komet’in vefatı, sanat dünyası için büyük bir kayıp olarak görülmelidir…

KOMET: (Gürkan Coşkun)

1941 yılında Çorum’da doğdu. Çorum Lisesi’nden mezun oldu. 1960-1967 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim gördü, Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde çalıştı. Çeşitli insan görünümlerini karmaşık ve kalabalık gruplar halinde fantastik bir yönelimle tuvale yansıttı. Bu dönem resimlerinde en çok siyah rengi kullanan ressam; kırmızı, pembe ve sarılarla ölüm ve acı temasını vurguladı. 

Coşkun, 1971’de devlet bursuyla gittiği Paris’e yerleşti. Burada Vincence Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde eğitim gördü. İlk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen şehrinde açtı ve bu tarihten itibaren Salon de Mai (Mayıs Salonu) sergilerine düzenli olarak katıldı. Paris’te bulunduğu sırada Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceledi; bilinçaltının gizemli dünyası üzerine kurulu ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’de on beş, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’de ise birer kişisel sergi açan ressam ayrıca pek çok uluslararası sergiye katıldı. 2004 yılında “Koşarak Geldim Çorabı Deldim” adlı anı kitabını yayımladı. Önceki yıllarda çeşitli dergilerde yer almış şiirleri, 2007 yılında kitap olarak yayınlandı. Ünlü ressam ve şair Komet, 81 yaşında hayatını kaybetti.

KİTAPLARI

2004: Koşarak Geldim Çorabı Deldim – Anı 

2007: Olabilir Olabilir – Şiir 

Bir Cevap Yazın