Bahariye Sanat Galerisi’nde “Ebru Workshop”un ilki yapıldı…

1 Ekim 2022 Cumartesi günü, Bahariye Sanat Galerisi’nde, “Ebru Workshop”un ilki gerçekleştirildi.

Bahariye Sanat Galerisi dönem dönem; seramikten resme, ebru’dan obje renklendirmeye kadar, birçok sanat ve tasarım alanında workshoplar düzenlemektedir.

Bu workshoplardan biri de 1 Ekim 2022 Cumartesi tarihindeki Ebru Workshopudur.

Bu workshopa ebru sanatına ilgi duyan, gönül veren ve öğrenmek isteyenler katıldı. Ebru sanatçısı: Ebru Clegg öncülüğünde gerçekleştirilen Ebru Workshopu ilgiyle karşılandı.

Ayrıca, 8 ve 15 Ekim 2022’de, Ebru Workshopunun 2. ve 3. gerçekleştirilecek. Bu workshoplarda sanatçı Ebru Clegg, farklı teknik ve uygulamaları da katılımcılara gösterecek.

Ebru workshopuna katılımlar da devam etmektedir…

Ebru Sanatı

kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Fırça ve boyaları özeldir.

Ebru sanatının ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıktığı bilinmemekle beraber bu sanatın doğu ülkelerine özgü bir süsleme sanatı olduğu düşünülmektedir. Bazı İran kaynaklarında Hindistan‘da ortaya çıktığı yazılıdır. Bazı kaynaklara göre de Türkistan‘daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yoluyla Osmanlılar’a geçmiştir. Batıda ebru “Türk Kağıdı” ya da “mermer kâğıdı” olarak adlandırılmaktadır.

Ebru, geven otunun özsuyundan elde edilen kitre veya deniz kadayıfı bitkisi (kerajin) ile kıvamı arttırılmış suyun üzerine, içine öd katılarak suyun dibine çökmeyecek hale getirilen boyaların serpilmesi ve su yüzeyinde meydana gelen şekillerin olduğu gibi ya da biz adı verilen metal uçlu bir aletle müdahale edilerek bir kağıda geçirilmesi yoluyla yapılır.

Bir Cevap Yazın