“BENİM SİYAHIM” ADNAN ÇOKER

MERKUR; 22 Ağustos günü 95 yaşında hayatını kaybeden Türk sanatının değerli ismi Prof. Dr. Adnan Çoker’in “Benim Siyahım” adını verdiği sergisini 20 Ekim 2022 tarihinde, sanatçının doğum gününde açıyor.

Sergide yer alacak 13 adet eser Adnan Çoker’in retrospektifinden seçilen formları ve “Malevich ile Leonardo Da Vinci’ye Saygı ile Adnan Çoker Otoportresi”ni içeren, yeni düşünüp oluşturduğu son kompozisyonu “Saygı” da yer alacak.

Şimdi benim siyahlarımda Malevich’in tersi bir durum var. Ne gündüzlerimizde, ne de gecelerimizde benim yaptığım siyahi görmek mümkün değildir. Neden değil? Çünkü atmosfer tabakasında gündüzlere bakarsanız grisi var, güneşli havada mavisi var, kırmızısı var, sarısı var ama hiçbiri siyah değildir. Peki geceleri mi siyah? Gece de tam siyah değil ki... Öyleyse bu mutlak siyahı nasıl elde edeceksiniz? Bu ancak atmosfer olmadan elde edilecektir. Benim Siyahım dünyaya göre soyuttur, ama dünyadan çıkınca somutlaşır.”

Adnan Çoker’in anısına…

Türkiye’nin ilk sanat fonu olarak kurulan Azimut Portföy’ün desteğiyle 20 Ekim’de açılacak olan sergi, 3 Aralık 2022 tarihine kadar MERKUR’de izlenebilir.

MERKUR

Piyalepaşa Bulvarı. Polat Piyalepaşa No:32/D Beyoğlu

www.galerimerkur.com galeri@galerimerkur.com

0212 225 37 37

Bir Cevap Yazın