Ünlü Şair ve Yazar NUSRET KARACA Atölyemizi Ziyaret Etti…

Ümit Gezgin

SANAT TASARIM GAZETESİ’nin değerli yazarlarından, şair, eğitimci, tarih araştırmacısı ve yazar Nusret Karaca hoca, Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Resim-İş Öğretmenliği’ndeki atölyemizi ziyaret ederek, bizleri onurlandırdı…

Nusret Karaca hoca, atölyemizde, öğrencilerimiz: Zeynep Günay, Burkay Pir ve İclal Dalgıç’la birlikte…

Nusret hoca çok yönlü bir sanatçı kimlik ve gerçek anlamda araştırmacı-yazar ve eğitimci.. Hayatını araştırmaya, incelemeye ve öğrencilerine adamış.. sayısız dergi, gazete ve yayın çıkarmış.. alanında onlarca kitaba imza atmış bir insan.. Bizim okuldaki atölyemizi ziyaret etmesi ve öğrencilerimizle sohbette bulunması bizlere büyük bir ufuk da açtı..

Nusret hoca dediğim gibi, çok yönlü bir sanat insanı ve araştırmacı.. Çocukluğu Karagümrük, Eyüp, Alibeyköy ve Haliç kıyılarında geçti.. Oraların yaşamı, kültürü, mekanı belleğine kazındı.. 2010 Kültür Başkenti Projesi kampsamında yazdığı Haliç kitabı, iddalı bir kitap olmanın yanı sıra aynı zamanda kişisel gözlem, inceleme ve yaşanmışlıklara da dayanmaktadır. Ve, birçok dile çevrilmiştir…

Nusret Karaca öğretmenliği sırasında kültür sanatın bütün alanlarında aktif roller almış çok yönlü bir kültür-sanat insanı.. Mesela tiyatro oyunları sahneye koymuştur Nusret hoca.. Paneller, söyleşiler, kitap fuarları, şiir dinletileri, sergiler gerçekleştirdi.. Tv, radyo programlarına katıldı. Fotoğraf sergileri açtı. Bazı kitaplarda ve yerel gazetelerde yayın yönetmenliği yaptı.. Dergiler hazırladı, fanzinler çıkardı.. şiir kitapları derledi.. Çevre, insan, tarih, spor, trafik, gezi, eğitim konularında sayasız yazı ve makaleler kaleme aldı..

NUSRET KARACA GERÇEK BİR EDEBİYAT İNSANI

Nusret hoca ilk şiirini Hasköy Ortaokulunda okurken kaleme aldı. İlk yazıları 1990-91’de Eleştiri Dergisi’nde yer aldı. Bir süre Medya Berlin’de yazdı. Sanat Tasarım Gazetesi ve Kadıköy Life Dergileri’nde yazılar yazıyor.

Nusret hoca, tarihin derin katmanlarını çok iyi biliyor tarihçi olması hasebiyle.. Aynı zamanda da gerçek bir edebiyat insanı.. Birçok şiir kitabı var, özgün bir şiir diline sahip. Tarihi araştırmalarının yanında, edebi yazıları ve makaleleri de onun ne derece güçlü ve özgün bir edebiyatçı da olduğunu gösteriyor aynı zamanda…

ESERLERİ:

–  Bulutların Arasından Öylesine (1996/Şiir)

–  Hep Mavidir Düşlerim (1998/Şiir)

–  Ben Haliç’in Çocuğuyum (2000 / Nehir Şiir)

–  Öylesine Esti ki Rüzgâr (2004/Şiir)

–  Senin Yerin Yüreğim (2006 Atatürk’ün doğumunun 125. yılı İstanbul… T.C. Kadıköy Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü etkinlik Projesi. Ulusal Kurtuluş Savaşı ve İnkılapları çocuklara resimlerle süslenmiş Şiir)

–  Bir Tadımlık Haliç (2008 Özgün ve Derleme Şiir)

–  Ben Haliç (2010/Tarih Anı, Araştırma, İnceleme/İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Projesi/İstanbul’um Dizisi)

–  Tarih Kucak Açınca (2017/Araştırma)

–  Şimdi Ben Neredeyim (2019 / Gençlik, Eğitim, Gazete ve Dergi yazıları, Araştırma) 

Muzaffer Uyguner, onun hakkında şunları söylüyor: “Nusret Karaca şiirlerini Kafdağı’ndan bakışla değil, gerçek yaşamın içinde yaşayarak yazmıştır.”

Üstad yazar Salah Birsel:“Gerçek şair Nusret Karaca’ya sevgilerle..”

Bir Cevap Yazın