“Akademi Kafkas” İlk Toplantısını Yaptı

Ümit Gezgin

Akademi Kafkas ilk toplantısını Kadıköy İdealtepe, Maykop Restaurant’ta, bir sabah kahvaltısıyla birlikte gerçekleştirildi..

Prof. Dr. Fethi Güngör, Prof. Dr. Berat Bir, Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı

Akademik camiadaki Kafkas asıllı öğretim elemanlarıyla, yine üniversitelerde, yüksek lisans ve doktora yapan, lisansüstü öğrencilerinin katılımıyla, MAYKOP Restaurant’ta kahvaltılı bir tanışma ve sohbet toplantısı gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı konuşma yapıyor…

Bu toplantıya ve organizasyona her zaman olduğu gibi, camiada öncülüğüyle tanıdığımız Tıp Doktoru, Prof. Dr. Günsel Sürdüm Avcı öncülük etti.. Keza değerli akademisyenlerimizden, Marmara Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Berat Bir hocamızla, Yalova Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Fethi Güngör hocamız ortak açıklamalar ve değerlendirmeler yaptılar..

Prof. Dr. Fethi Güngör hocamız konuşma yapıyor…

Yine Prof. Dr. Fethi Güngör hocamız, akademisyenlerin birbirine destek olması gerektiğini vurguladığı konuşmasında, Kafkasya’dan sürülerek sürgün acıları çeken bir halkın torunları olarak birbirimize her zaman destek olmamız gerektiğini özellikle vurguladı..

Farklı üniversitelerden gelen öğretim elemanları ve lisansüstü öğrencileri de sırayla hem kendilerini tanıttılar, hem de böyle bir girişimin akademik dayanışma noktasında çok önemli olduğunu belirttiler. Gerçekten de akademik, bilimsel ve kültürel dayanışma ve çalışmalar özellikle günümüzde çok önemli görünmektedir. Nice değerli akademik çalışma yapan Kafkas asıllı akademisyen ve bilim insanı akademik camia dışında kalmaktadır. Bunların akademik ortama kazandırılması ve desteklenmesi gerekmektedir.

Bilgi ve kültür yolunda başarılı çalışmalar yapan akademisyenlerin hem kendi kurumlarında hem de başka kurumlarla işbirliği halinde dayanışma içinde olması, ‘Birlikteyiz Güçlüyüz!’ misyonuna da uygun düşmektedir.

Dilek, temenni ve dayanışma açıklamaları ve diğer toplantıda buluşulmak üzere toplantı sona ererken aynı zamanda değerli hocamız Fethi Güngör’ün öncülük ettiği Kafkasya ile ilgili kitapların ücretsiz dağıtımı da gerçekleştirildi..

Kafkas asıllı akademisyenler arası böyle bir dayanışma ruhunun geç de olsa başlamış olması ve buna değerli hocalarımızın öncülük etmesi hepimizi gururlandırdı…

Bir Cevap Yazın