“Tarihi Mekân Hakkında Sevindirici Bir Haber” MAHMUT MUHTAR PAŞA KÖŞKÜ ‘nde RESTORASYON BAŞLIYOR

Nusret Karaca

Kadıköylü Eğitimci/Müzik Sanatçısı Dr.Alp Özeren şöyle diyor.

“Arşivler okuyabilenler için önemli bilgiler, uyarılar, gerçeklerle doludur.”

“Hakiki başarı; paha biçilemeyecek değerlere daima sahip çıkabilmektir.”

Kaliforniya Üniversitesi Eğitim Profesörü-Yazar
Leo Buscaglia‘dan
“Gerçek sevgi, her zaman yaratır, hiçbir zaman yıkıma uğratmaz.”

Amerikalı yazar Ray Bradbury‘den
“Köklerini unutursan büyüyemezsin.”

Ve Alman şair, tiyatro yazarı, yönetmen Bertolt Brecht
“Mücadele eden yenilgiye uğrayabilir, mücadele etmeyen zaten yenilmiştir.”

Ne güzel ve ne anlamlı!

Evet! Gerçekten camia olarak köklerini unutmadan, arşivlere bakıp geçmişten günümüze bir yolculuğa çıkmak, aidiyet duygusuyla yapıcı olup mücadele etmek!…


İşte İstanbul Kadıköy Moda’da 19.y.y.da inşa edilmiş,1957 yılında Kadıköy Kız Lisesi(Şimdiki İstanbul Kadıköy Lisesi) olarak eğitim ve öğretime kapılarını açmış olan Tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü‘nde restorasyon çalışmaları nihayet başlıyor.

Kurumda görev yapan bir eğitimci/ yazar olarak, tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiği bilinciyle ilk kez 8 Haziran 2011tarihinde Gazete Kadıköy‘de gündeme getirmiştim konuyu.


2015 yılında okul mezunlarından Fatoş Karataş Bağçe‘nin “Mezunlar Derneği”ni yeniden faaliyete geçirmesi, bu konunun üzerinde hassasiyetle durarak bana verdiği destek, bitmek tükenmek bilmeyen mücadelesi, birlikteki azim ve kararlılığımız, basın ve sosyal medya’daki paylaşımlarla hep gündemde tutmamız, kurum yöneticilerinin bürokratik yazışmalardaki katkıları, özellikle yerel basının destekleri sonucu 27 Temmuz 2017 tarihinde tarihi bina için “Anıtlar Kurulu”ndan “Restorasyon” izni alınmış, 2 Ağustos 2017 tarihinde okul bahçesinde bir grup mezun ve mimarlar ile kutlama yapılmıştı.


Uzun zamandır kapalı olan ancak ara sıra izinlerle dizi çekimleri için kullanılan bina için son aşamaya gelindi.


6 Ocak 2022 günü Fatos Karataş Bağçe’den köşk önünde teknik ekip ile buluşması sonrası müjdeli haberi ile ilgili iletisi geldi. Birkaç kare de fotoğraf.
Fatoş Karataş Bağçe daha sonra da telefon açarak 15 Ocak’ta yetkililerle bir buluşma daha olacağını ve izlenecek süreci konuşacaklarını anlattı. Restorasyon işinin aldığı bilgiye göre 2 yıl süreceğini belirtti.


Söylenecek fazla söz yok! Gerçekten mücadele edenler yenilgiye uğrayabilirdi. Ancak mücadele edilmemesi halinde sonuç elbette yenilgiyi baştan kabul etmek demekti.Brecht’in sözündeki gibi.


Umarız her şey yolunda gider, restore bitiminde köşk kapılarını yine eğitim ve öğretime açar. Ki öyle de olmalı.
Bekleyip görmek ve
iyi taraftan bakmak gerekir.


Biz de öyle yapacağız.
Bu arada emeği geçen her kurum ve kişiye mekânın tekrar hayata geçmesi konusundaki çabalarından, olumlu yaklaşımlarından dolayı teşekkürler…

Bir Cevap Yazın