Sonay Demirhan Demir “Kağıt Üzerine İşler “ Sergisi İzlenimleri

Oya Narinoğlu Abacı

Dr. Öğretim Üyesi 

Yolunuz düşerse ki mutlaka düşürün, Beyoğlu’nda Asmalımescit sokağındaki Sonay Dermirhan Demir’in “Kağıt Üzerine İşler” sergisini ziyaret edin. Şahin han üçüncü katta cep galeri/atölye diyebileceğimiz küçük ama samimi bir ortamda kâğıt üzerine yapılmış 11 yağlıboya, 3 suluboya 14 resim sizi karşılayacaktır.

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yüksek İç Mimarlık ana sanat dalından mezun olan sanatçı, mesleğinin yanı sıra Prof. Özer Kabaş’ın teşvikiyle resim çalışmalarına başlamış. Günümüze kadar da birçok karma sergide işleri sergilenmiş, kişisel sergiler açmıştır. Mesleği gereği titiz çalışma geleneğini resimlerine de yansıtan sanatçı, özellikle suluboya resimlerinde suluboyayı, klasik kullanımının dışında yağlı boya gibi kullanmıştır. Sanatçı suluboya resimlerinde yurt dışında yaşadığı zamanlar yaşlı, genç Rus kadınlarından çok etkilenmiş ve onların portrelerini yapmıştır. Fakat resmini yaptığı her kadına bir mekân tasarlayıp ve özelleştirerek klasik suluboya resimleri başka bir boyuta taşımıştır. 

Ancak sergide kâğıt üzerine yaptığı yağlıboya resimler ağırlıktadır. Yakın zamanlarda yaptığı yağlıboya resimlerinde ayrıntılarını gözlemlediği çevresinden etkilenmiş, figürler, hayvan dostlarımız, bitkileri konu edinmiş, her bir ayrıntının gerçekçi üslup ile yansıtıldığı kompozisyonlarında her bir yaşam formundan alıntılamalar yaparak onları oldukları ortamından koparıp başka bir düzenin içine kurgulamış. Kullandığı renkler gerçek dünyanın renkleri, biçim hiçbir deformasyona uğramamış, insan yapımı malzemeler gerek form gerek kullanılan materyal bakımından olduğu gibi betimlenmiş, renk, biçim, oran ve orantılar birebir gerçekçi, ama kompozisyonlarında kullandığı her bir resimsel elemanın resim yüzeyinde bir araya gelişi sanatçının kendi yaratıcı düşüncesinin kurgusu. Resimleri gerçekçi görünür ama aslında böyle bir gerçeklik yoktur. Kurgular sanatçının oluşturduğu “özel” bir gerçekliktir.

Sanatçı Meral Ağar, Sonay Demirhan Demir’in resimleri için “cangıl” sözünü kullanmıştır. Çok doğru bir tanım bence de. Her şey var, bir araya gelmiş muazzam ayrıntı zenginliği, her bir parça bir diğerinden ne ayrı, ne biri diğerlerinden öncelikli, hepsi aynı önemde bir arada, huzurlu dünyanın eşit paydaşlarıdır.

Meslektaşı Yüksek İç Mimar Ece Yazgan, “ben resimlere baktıkça onlarda Sonay’ı görüyorum”, demiştir. Sanırım aynı detaylar sanatçının öz yaşamında da var. Renklilik, pırıltı, desenler, takılar, danteller v.b., öncelikli tercihleri. Görsel algısı da bu yönde haliyle. Algıda seçicilik, ne denir ki.

Ressam Celal Aydın, Sonay Demirhan Demir resimleri için modle, ışık gölge, rengin perspektif etkisi vb. akademik öğretinin verdiği resim sanatının iç kurallarını kullanmadığını, bunun nedenin de resim dışında farklı bir disiplinden gelmiş olduğu yorumunda bulunmuştur. Ancak kolaj tekniğinin yüzeyselliğini, yağlıboya kurgularında derinlik algısı oluşturarak aştığını da belirterek çok doğru bir tespit yapmıştır. 

Güzel olan da akademik öğretiyi bilip, sanatında onu aşmak, kendi üslubunu yaratmak değil midir. 

Sergi 3 Şubata kadar sürecektir.

Bir Cevap Yazın