EROL ÖZDEN, Gerçek Bir Eğitimci ve Sanatçı

Ümit Gezgin

Şişirme kahramanların aksine, Ressam Prof. Erol Özden, mütevaziliğiyle tanınırdı. Eğitim Fakültesi’nde hepimizin hocasıydı değerli ressam. Sayısız sohbet ve konuşmalarımız olmuştu değerli hocamla..

Sanatın devamlılık taşıdığını, düşünürdü.. Şişirilmiş sosyetik resim kahramanlarının sanatı para için, şöhret için algıladığını, düşünürdü.. Ergin İnan, Devrim Erbil, Nuri İyem ve benzerlerinin sahte şöhretler olarak, hep sosyetenin veya sosyete artığı kişilerin ardında, her türlü maskyi takınarak dolaştıklarını ve ün, şöhret, mevki, makam, para için yapmadıkları hokkabazlıklar kalmadığını, ısrarla belirtirdi..

Türk resim kültürünün bilincinde olan bir sanatçı olarak, gerçekten de Ergin İnan, Nuri İyem ve Devrim Erbil’ten daha sahici bir resim diline, sabrına ve içeriğine sahipti hocamız. Taviz vermez bir resim kültürüne, inancına sahipti. Bu popülerlik peşinde her türlü oyunu sergilemiş olan tiplerin aksine, o atölyesinde, sabırla kendi resimlerini dokur, bu resimlerde sahte kahramanların ucuz solculuk, halkçılık, istanbulculuk, böcekcilik oynamaları gibi değil.. hayatın içinden, toplumun içinden beslenerek gelirdi..

Kendi kültürüne, köylüsüne, malzeme olarak bakan.. onu şöhret olmak için kullanan tiplerden değildi.. Koşullara direnmiş, en zor koşullarda mücadele etmiş.. sanatı nesillere aktarmasının, öğretmesinin yanında.. sanatını da her daim sürdürmüş.. asil ve onurlu bir insan, sanatçıydı Prof. Erol Özden hocamız…

Prof. Dr. Erol ÖZDEN

1943 Samsun, Havza’da doğdu. 1960 İstanbul Çapa İlköğretmen Okulu Resim – Müzik Seminerini bitirdi.

1964 Ankara Gazi Üniversitesi (Gazi Eğitim Enstitüsü) Resim – İş Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisine iki eserle katıldı.

1977 yılına kadar yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında Resim – İş Öğretmeni olarak çalıştı. 1978 İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne ve ardından, 1980 İstanbul Atatürk Yüksek Öğretmen Okulu Resim – İş Bölümü öğretmenliğine atandı.

1982’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim – İş Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında “Grafik Tasarım” alanında “Profesör” unvanı aldı.

1998 – 2010 yıllarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim – İş Eğitimi Anasanat/Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve AİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu.

2010 – 2012 yılları arasında İstanbul Özel Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu kadrosunda iki yıl çalıştı. Yurtiçinde birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı ve ödüllere layık görüldü.

Bir Cevap Yazın