Prof. Dr. Ateş Arcasoy Vefat Etti!

Ümit Gezgin

Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ateş Arcasoy vefat etti…

Prof. Dr. Ateş Arcasoy hoca (sağda), ödül alırken

Haberi bir arkadaşımızdan duyunca gerçekten üzüldüm.. Hoca sadece öğrencileri için değil, benim için de değerli bir insandı. Alçakgönüllü, çalışkan, İstanbul beyefendisi bir insandı Ateş hoca.. Herkesin sevdiği, saydığı, hürmet ettiği ve sözünü dinlediği bir insan..

Kendi alanının uzmanıydı hoca. Almanya’da seramik teknolojisiyle ilgili eğitim almış, sonra kendisi de Türkçe Seramik Teknolojisi ile ilgili bir kitap yazmış bir insan.. ve o kitap hala okullarda ders kitabı olarak okutulmaya devam etmektedir… Böylesi değerli bir akademisyen, yazar ve birçok konuda da bilgi sahibi bir insandı.

Güzel Sanatlar Fakültlesi’nde hoca olduğum dönemde yaptığımız geniş röportajda hoca ilgi alanlarını, Almanya’daki eğitimini, Marmara Güzel Sanatlara verdiği emeği, hizmeti ve yetiştirdiği öğrencilerini anlatmıştı. Hatta Bahariye Sanat Galerisi’nin ve gazetemizin sahibi Ümit Bayındır Gezgin de Ateş hocanın seramik öğrencilerindendir. Hoca, böyle birçok değerli insan, sanatçı, akademisyen, sanat yöneticisi yetiştirdi.

Ateş hocanın bilinmeyen yönlerinden biri de geniş bir koleksiyona sahip olmasıydı. Saatten, antika eşyalara, minimal birçok nesneye kadar hoca, beğendiği her şeyi toplamıştı. Evi bir müze gibiydi.. Bahariye Sanat Galerisi’nde açılan bütün sergilere gelen hoca, eserleri tek tek inceler, sanatçılarla tek tek konuşur, onlardan fikir alır ve onlara önerilerini sunardı.

Hocamıza Allah rahmet eylesin, diyorum.. onu unutmayacağız…

Prof. Dr. Ateş Arcasoy

İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Seramik Bölümünü bitirdikten sonra, Almanya Koblenz’de Seramik Yüksek Mühendisliği tahsili yaptı.

Eczacıbaşı Seramik Fabrikaları’nda ve Teknik Müdürlük, Milli Saraylar Yıldız Porselen Fabrikası’nda ve Türk Seramik Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Marmara Üniversitesi’nde başladığı akademik
kariyerini emekli olduktan sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sürdürdü…

Bir Cevap Yazın