Ebru Sanatçısı: EBRU CLEGG Bahariye Sanatçı Sayfalarında

Ebru sanatçısı; Ebru CLEGG Bahariye Sanat Galerisi’nin ‘online sanatçı sayfaları’nda yer aldı.

Ebru sanatına özgün yorumlar getiren sanatçının seçkin eserleri, bu sayfalarda hem sergilenecek, hem de satın alınabilecek.

Sanatçı geleneksel sanatımız olan Ebru’yu, kendi perspektifinden yorumlayarak modernize etmekte, böylelikle özgün yorum ve değerlendirmelerde ortaya güzel ve kalıcı bir sanat çıkarmaktadır.

Sanatçının tek tek eserleri incelendiğinde klasikle modern arasındaki çizgiyi çok iyi koruduğu gözlemlenecektir.

Ebru Clegg

1978 yılında İstanbul’da doğdu.

Marmara Üniversitesi İletişim fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık mezunu oldu. 2000’li yılların başında bir kaç yıl kaldığı  Cenevre’de  yaşarken Avrupa’ya yaptığı seyahatler ile farklı kültürleri yakından deneyimleme fırsatı yakaladı. Sonrasında yaklaşık 20 sene reklam sektöründe mesleğini yaptı.

Sanatla tanışıklığı, aileden geliyor. Özellikle dedesinin yaptığı yağlı boya tablolar onun küçük yaşta resme ve sanata yakınlık duymasına neden oldu.

İsminin anlamını bilerek koyan ailesi yanılmamıştı. Ebru’ya yakınlığı belki de buradan geliyor.

Ebru’ya göre Ebru :

Ebru onun için iç güdülerini dinlemesi ve geleneksel formlardan çıkarak tüm sınırları kaldırması demek .

Aynı zamanda onun için  en sevdiği ikiliyi bir araya getiriyor.

Su ve renk …

“Bu ikili ile pek çok şey deneyimlemek mümkün; suyun enerjisi ile hareket etmek, rengin sağladığı özgürlük, beklenmedik sonuçlara ulaşmak, bu süreçte daha çok keşfetmek, yeniliklere açık olmak …

Belki biraz da meydan okumak…”

ÖZGEÇMİŞ (İNGİLİZCE )

Ebru Clegg was born in 1978 in Istanbul, Turkey.

She graduated from the Marmara University’s Public Relationships and Advertising Department. She embraced different cultures by travelling through Europe and living in Geneva for several years in the 2000’s. After returning to Istanbul she worked in the advertising industry for nearly 20 years.

Her passion for art stems from her family and her initial interest was piqued at a young age by her granfathers oil paintings.

Her parents, maybe understanding what the future would entail, were not mistaken in naming her Ebru. Perhaps her intimacy to her art was derived from this.

According to Ebru, Ebru means:

Listening to her instincts and removing all borders by challenging traditional forms.

It also brings together her two favorite elements:

Water and colour …

“It is possible to experience many things with these two elements; acting with the energy of water, the freedom provided by color, reaching unexpected results, exploring more technicques and being open to innovations.

Its’s also a wonderful challenge “.

1 Comment

  1. Sihirli,duygulu ve içinden geldiği gibi çalışmalar.8

Bir Cevap Yazın