Prof. Dr. Ali Osman Özcan’ın “Kumdan Halat Yapmak” Kitabı Üzerine…

Ümit Gezgin

Her kitap bir gayretin, çalışmanın yansıması olarak belirir. Yılların birikimini yansıtır. Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi’nin emekli hocası, Doç. Dr. Nermin Özcan Özer’in rahmetli babası; Prof. Dr. Ali Osman Özcan’ın yazdığı ‘Kumdan Halat Yapmak’ kitabı da nice yoğun emeğin ve çalışması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zaten yazar da kitabın önsözünde şunları yazmaktadır: “Bu kitabın yazılış öyküsünü sizlerle paylaşmak en büyük mutluluğum olacaktır. Kitabın içindeki her harf, kelime, cümle ve pragrafların benim düşünce dünyam ile ilgisi vardır. Farklı zamanlarda, farklı ruh halleri içinde gözümün önünden geçen düşünceler selinden yakalayıp yazabildiklerimle bu kitap oluşmuştur. Yazı başlıklarının çağrıştırdığı anlamlar arasından en iyisi ve en uygun olanı seçilerek cümleler oluşturma yoluna gidilmiş, cümleler arası mantıki tutarlılık, uygunluk, sağlamlık niteliklerinden ödün verilmemeye özen gösterilmiştir.”

Kitapla ilgili detaylı bir çalışma yapılmış. Yazılmış olan denemeler özgün birer metin olarak kurgulanmış. Özgün başlıklar, özgün denemelere, bakış açılarına dönüşmüş vaziyette. Bu da okuyanlarda ufuk açıyor ve farklı anlamları devreye sokuyor.

‘Yalanı Utandıranlar’, başlığıyla yazılan denemede şunlar söyleniyor: “Yalan, kurduğu imparatorluğun başşehrine bir saray yaptırmıştı. Her zaman maiyetiyle birlikte yalan dünyasının sorunlarını çözmekle meşguldü..” Böylece ‘yalan’ kavramına anlamlı, sembolik bakış açısı geliştiriyor ve anlamını sorguluyor. İnsanları nasıl kemirdiğini ve gerçekleştirdiğini belirtiyor.

‘Yeni Görüntülere Selam’ başlığıyla yazdığı denemesinde yazar, şunları söylüyor: “Duyguları çiçeklendiren ve coşturan düşüncelerin peşinden çocuklar gibi hoplamak ve zıplamak ne güzel. Güneş ışıklarıyla kucaklaşan düşüncelerin sevinci de bir başka. Üzüntü, dert ve kederler kabuklarıyla beraber çöp kutularına atılmış.”

Orjinal tespitler, edebi değerlendirmeler, öykü tadı barındıran anlatımlar.. Hayatın sırrını çözmeye kendini adamış bir eğitimcinin, insanın yetişmesi ve gelişmesi için gösterdiği gayret ve giderek de edebi ve felsefi anlatımlar.. Bu satırlarda bunlar daha bir özgün dile geliyor…

‘Tartışmayı Tartışmak’ başlığıyla yazdığı denemesinde de yine bu kitaba özgü bir anlatım ve felsefi derinlikli bir kuşatıcılık devreye giriyor.. “Tartışmanın yolunu ve yordamını bilmeden, kendi bildiklerinde ısrar ve inat eden başkalarına saygısız tartışmacıları görmek, gerçekten çok üzücü. Tartışmak, karşıdaki düşünceye hakaret edip, onu aşağılayarak üstün gelmeye çalışmak değildir. Birbirine zıt düşünceleri karşılıklı savunarak uzlaşma yolu varken, çatışma biçimine dönüştürmek, kavga çıkarmak akıllıca olmasa gerek.”

Sonuç itibariyle ‘Kumdan Halat Yapmak’ kitabı, Özcan hocanın diğer kitapları gibi okuyuculara ufuk açan, onları besleyen bir içeriğe sahip. Okudukça, anlam ve kavram katmanları sayfa sayfa açılıyor önünüzde…

PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN

1944 yılında Zonguldak’ta doğdu. Zonguldak merkeze bağlı Saka Köyü İlkokulu’nda 1957-1958 öğretim yılında ilköğrenimini tamamladı. 1961-1962 öğretim yılında Kozlu Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1962-1963 öğretim yılında Devlet Parasız Yatılı sınavını kazanarak Bolu Erkek İlköğretmen okuluna girdi. 1964-1965 öğretim yılında okul birincisi olarak mezun oldu. 1965-1966 öğretim yılından 1970 yılına kadar değişik yerlerde bil-fiil ilkokul öğretmenliği ve müdürlüğü yaptı.

1969-1970 Öğretim yılında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesini dışarıdan bitirip 1970-1971 öğretim yılında üniversite imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1973-1974 öğretim yılında mezun oldu. 1974-1975 öğretim yılında Karabük Demir-Çelik Lisesi Felsefe Öğretmenliğine tayin edildi.

1975-1976 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü Kütüphanesi’nde memur olarak çalışmaya başladı. 1976-1977 öğretim yılında öğretim görevlisi oldu ve doktora giriş sınavını kazandı. 1977 yılında üç ay Federal Almanya’da meslek okulları ile ilgili çalışma yaptı. 1979 yılında ‘Ülkemiz İçin İsabetli Bir Mesleğe Yöneltme Denemesi’ adlı doktora tezi ile Ph.D. (Dr). unvanını aldı. 1982-1983 öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

1985-1986 öğretim yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bölümüne Yardımcı Doçent olarak tâyin edildi. Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptı. 1987-1988 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Yüksekokulu’nda Yardımcı Doçent olarak göreve başladı.

16.10.1989’da Doçentlik bilim sınavını başararak Eğitimin Psikolojik Temelleri Ana Bilim Dalında ‘Doçent’ unvanını aldı. 1990-1994 yıllarında Deniz Harp Okulu’nda Psikoloji-Liderlik dersleri verdi. 1992-1993 eğitim-öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde görevli olarak Bölüm Başkan Yardımcılığı ve Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nde Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yine bu dönemde Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda Öğretmenlik Bölümü Başkanlığı yaptı. 6 Eylül 1994 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanlığı’na tayin edildi.

Şubat 1995’te Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümündeki profesör kadrosuna tayin edilerek profesör oldu.

10.05.1996 tarihinde Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’nda görevlendirildi. 12.12.1997 tarihinde dekanlık görevinden istifa etti.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Öğretim üyesi olarak çalıştı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Eğitim Bilimleri dersleri verdi.

Ufuk Ötesi Gazetesi, Çağa Ferman Gazetesi, Yesevi Dergisi, Elektrik Teknikerleri Dergisinde yayın danışmanı ve yazar olarak çalışmaktadır. 500’den fazla yayınlanmış yazısı ve makalesi vardır.

11 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

ESERLERİ:

1.ÜLKEMİZ İÇİN İSABETLİ OLABİLECEK BİR MESLEĞE YÖNELTME DENEMESİ
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayını. İstanbul, 1985
2. ÇOCUK NASIL ÖĞRENİR? Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Yayını. Ankara,1992.
3. SPOR PSİKOLOJİSİ. Alfa Basım Yayım Dağıtım. İstanbul, 1994 (Sigurd Baumann’dan tercüme)
4. ÖĞRETMENLİĞİN İÇ YÜZÜ. TDAV Yayını. İstanbul, 1999
5. ALGIDAN YORUMA YARATICI DÜŞÜNCE. Avcıol Basım Yayım. İstanbul, 2000
6. İNSAN İLİŞKİLERİNDE BAŞARIYA GİDEN YOL. Ayku Yayınları. İstanbul, 2002.
7. MERAKI HAPSETMEK. Ufuk Ötesi Yayınları. İstanbul, 2003.
8. İLETİŞİMİN RENGİ. Ufuk Ötesi Yayınları. İstanbul, 2004.
9. KUMDAN HALAT YAPMAK. Yesevi Yayıncılık. İstanbul, 2004.
10. ŞEYTANLA EKMEK BÖLÜŞMEK. Ufuk Ötesi Yayınları. İstanbul, 2005.
11. KİMLİKTEKİ KİM. Ufuk Ötesi Yayınları. İstanbul, 2007.
12. TAŞDEVRİ ÇAĞDAŞLARI. Ufuk Ötesi Yayınları. İstanbul, 2008.
13. DÖNÜŞÜM ÇİZGİLERİ. Bilge Karınca Yayınları. İstanbul, 2009.


Bir Cevap Yazın